Velký tanker na LNG plující plnou rychlostí

Velký tanker na LNG plující plnou rychlostí

Shutterstock.com

Americké tankery s LNG mířící do Asie změnily kurs. Evropané platí víc

Tankery s americkým zkapalněným zemním plynem (LNG), které mířily do Asie a do Kolumbie, změnily v průběhu plavby kurs a nyní všechny míří do evropských přístavů s terminály pro LNG. Důvodem je rostoucí cena plynu na evropském trhu.

František Novák

Zásoby zemního plynu v rámci Evropské unie klesají, a proto také roste jeho velkoobchodní cena. V nizozemském uzlu TTF se jedna megawatthodina plynu prodává za padesát eur, což je nejvíce od října 2023.

Obchodníci toho využívají a odklánějí tankery přepravující LNG z amerických přístavů do Evropy, i když měly původně namířeno na asijské nebo jihoamerické trhy, upozornil list Financial Times.

Během ledna nejméně sedm tankerů prudce změnilo kurz a místo jihovýchodním směrem zamířilo na sever, vyplývá z údajů společnosti ICIS, jež sleduje trhy s komoditami.

Některé lodě provedly dramatické změny kurzu, což je neobvyklé, řekl analytik trhu s LNG v ICIS Alex Froley. Ukazuje to, jak je evropský trh se zemním plynem tři roky po ruské okupaci Ukrajiny stále nestabilní.

Chladné počasí v Evropě způsobilo, že se objem plynu v evropských zásobnících snižuje nejrychlejším tempem od roku 2022. V rámci celé EU jsou zásobníky naplněny na 58 procent. V Česku to je 56 procent, v sousedním Německu 61 procent. Je to zhruba o patnáct procentních bodů méně než před rokem.

Vyšší ceny plynu ovlivnilo i rozhodnutí Ukrajiny nepouštět od začátku ledna přes své území ruskou těkavou komoditu. Plány Bruselu na nahrazení ruského plynu surovinou z Ázerbájdžánu se nepodařilo realizovat.

Datová společnost Spark Commodities odhadla, že odklon jednoho tankeru mířícího do Asie přinese obchodníkům zisk vyšší o 5,3 milionu dolarů (128 milionů korun) na jeden náklad, pokud je fosilní surovina vyložena v evropském terminálu LNG.

Britský ekonomický deník vysvětlil, že obchodník za zrušení původní destinace musí zaplatit pokutu nebo dodat původnímu zákazníkovi jiný náklad. Někdy nemá tanker se zkapalněným plynem při vyplutí ani předem daný cíl plavby. Ve dvou případech došlo také k tomu, že tankery pluly do Turecka, ale byly přesměrovány do Řecka, protože jihovýchodní Evropa je postižena výpadkem ruského plynu, který přitékal přes Ukrajinu.

Právě výpadek ruského plynu pro část evropských zemí může zvýšit ceny LNG v nadcházejícím období v celé Evropě. Britská poradenská společnost Energy Aspects počítá s tím, že evropské zásoby plynu klesnou do konce března na 35 procent celkové skladovací kapacity.