Mileniálové a generace Z nechtějí děti
Shutterstock.com
Nízká porodnost
Klesá porodnost, země trpí „pandemií nezadaných“. Mileniálové a generace Z po dětech netouží
V posledních letech se v mnoha západních zemích včetně USA ukazuje výrazný pokles počtu sňatků a porodů. V USA dosahuje porodnost historického minima 1,7 dítěte na ženu, což je pod potřebnou průměrnou úrovní 2,1 dítěte pro udržení stabilní populace.
tec
Tento trend je součástí širšího fenoménu, kdy stále více lidí volí svobodný život místo tradičního manželství a zakládání rodiny. Klesající porodnost je příznakem toho, čemu se podle odborníků říká „recese vztahů“ vedoucí k pandemii nezadaných. Na zprávu upozornil Newsweek.
V roce 2023 vzrostl počet jednočlenných domácností v USA na rekordních 38,1 milionu, což představuje 29 % všech domácností. Pro srovnání, v roce 1974 představovaly jednočlenné domácnosti pouhých 19 procent všech domácností. Údaje z Pew Research Center navíc odhalily, že 42 % dospělých nebylo v roce 2023 v partnerském vztahu, přičemž ženy byly častěji svobodné než muži.
Tento trend vzrůstá, protože stále více mladých lidí považuje život bez stálého partnera za přitažlivější. Sociologové a ekonomové se shodují, že hlavními faktory jsou rozšiřující se možnosti pro nezadané lidi a celková změna přístupu k životu, včetně propojení skrze sociální sítě.
Příčiny rostoucího trendu singles
Jedním z hlavních důvodů nízké porodnosti je svobodný život, který dnes mladí lidé vnímají jako atraktivní, vysvětluje Robert VerBruggen, výzkumný pracovník Institutu pro rodinná studia z Manhattanského institutu v New Yorku. Mnozí si užívají svobody a nezávislosti, kterou jim tento životní styl nabízí.
Mladí lidé, zejména ženy, mají nyní větší ekonomickou stabilitu a nezávislost než v minulosti, což jim umožňuje vyhýbat se manželství a rodičovství.
V kombinaci s novými technologiemi například online seznamkami se lidé dostali do situace, kdy mají na výběr více partnerů než kdy předtím, což může vést k neustálému hledání „lepšího“ partnera a k cynismu ve vzájemných vztazích.
K trendu přispívají i televizní seriály typu Přátelé nebo Sex ve městě, které oslavují svobodný život, a rostoucí životní úroveň, jež činí nezávislost na partnerovi přitažlivější.
Podle Kenta Bausmana, profesora sociologie na Maryville University v Saint Louis, je podstatným faktorem i to, že mladí lidé čelí opožděnému vstupu do dospělosti oproti dřívějším dobám.
Absolventi jsou zatíženi studentskými dluhy a nízkými mzdami a často se pak stěhují zpět ke svým rodičům. „Rozhodnutí zůstat svobodný není jen individuální volbou, ale je ovlivněno většími společenskými silami,“ upozorňuje vědec.
Pokles porodnosti a rostoucí počet jednočlenných domácností mají dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku i sociální strukturu společnosti. Mnohé země čelí stárnutí populace, což znamená, že v pracovním procesu bude chybět dostatečný počet pracovníků na podporu rostoucího počtu důchodců.
Tento demografický posun může způsobit problémy v oblasti financování důchodového systému, zdravotní péče a dalších sociálních služeb. Mnozí lidé se rozhodují mít méně dětí, což vede k menším rodinám, které mohou také čelit větší sociální izolaci.
Tato změna může mít vliv na mezigenerační podporu, kdy starší generace nebude mít tolik dětí, na které by se mohla spolehnout v pozdějším věku.
Možná řešení k zvrácení trendu
Snižující se porodnost a rostoucí počet svobodných lidí představují složitý problém, na který se vlády zemí a různí odborníci snaží najít odpověď. Některé země, jako například Jižní Korea, Itálie či Španělsko, se rozhodly klást větší důraz na politiku podpory porodnosti.
Patří sem například daňové pobídky, bonusy pro rodiče, lepší rodičovská dovolená nebo flexibilní pracovní podmínky. Nicméně účinnost těchto opatření je stále otázkou. Odborníci vesměs tvrdí, že takové politické kroky přinášejí pouze zanedbatelná zlepšení v nárůstu porodnosti.
Někteří sociologové, jako Robert VerBruggen, navrhují kulturní změnu ve společnosti tak, aby více veřejně podporovala smysl rodičovství. To by podle něj mělo větší vliv než jakákoli finanční stimulace.