Úředníci v Číně volají sezdaným párům: „Kdy budete mít dítě?“

Úředníci v Číně volají vdaným párům: „Kdy budete mít dítě?"

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Porodnost v Číně

Úředníci v Číně volají sezdaným párům: „Kdy budete mít dítě?“

Čína stojí před jedním z největších demografických zlomů ve své historii. Populace se zmenšuje, úmrtí převyšují narození a země se potýká s rychlým stárnutím obyvatelstva. Peking proto nasadil komplexní kampaň, která má motivovat obyvatele ke sňatkům a rodičovství. Avšak zda tento plán uspěje, zůstává otázkou.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Vláda nařídila univerzitám zavést takzvané „kurzy lásky“, aby podpořily seznamování mladých studentů. Lokální úředníci dokonce obvolávají vdané ženy ve věku 20 až 30 let a zjišťují jejich plány na rodičovství. Některým nabízejí finanční podporu – například v provincii Če-ťiang lze za druhé dítě získat dotaci až 100 000 jüanů (přibližně 320 tisíc korun). „Oficiálně to nikde napsané není, ale pokud si o to řeknete, úředníci vám pomohou peníze získat,“ uvedla anonymní obyvatelka regionu.

Kurzy lásky a chvála mateřství

Součástí kampaně je také mediální ofenziva, která propaguje výhody rodičovství. Státní média publikují články, které tvrdí, že porod je přínosný nejen pro psychické, ale i fyzické zdraví žen. Některé publikace dokonce uvádějí, že mateřství může pomoci v prevenci rakoviny či jiných nemocí.

Univerzity mezitím spouštějí nové předměty zaměřené na teorii lásky a manželství. Národní zdravotnická komise navrhuje, aby studenti prostřednictvím těchto kurzů získali „systematické znalosti o lásce a manželství“ a více se zapojili do vztahů. „Univerzity jsou klíčovým místem, kde mohou studenti navazovat romantické vztahy,“ napsala komise v jedné ze svých publikací. Podle nedávného průzkumu se však 57 % studentů do vztahů nehrne kvůli studijním povinnostem.

Skeptické hlasy: Propaganda a realita

Mnozí experti pochybují o účinnosti těchto opatření. Podle Wanga Fenga, odborníka na demografii z Kalifornské univerzity v Irvine, se vláda pokouší opět použít administrativní nástroje známé z éry politiky jednoho dítěte. „Zastavit vícečetné rodiny bylo jednodušší než nyní přimět mladé, aby zakládali rodiny,“ uvedl.

Feministická autorka Šen Jang upozorňuje na to, že snahy Pekingu mohou působit kontraproduktivně. „Lidé prohlédnou propagandu. Pokud chce vláda podpořit porodnost, měla by vytvořit přátelštější prostředí pro rodiče, včetně svobodných matek,“ uvedla. Pro mladé ženy je dnes rodičovství často spojené s kariérními ztrátami a vysokými náklady na živobytí.

Navzdory vládnímu tlaku zatím Čína nepřistoupila k omezení antikoncepce či potratů. I tak však lékaři občas odmítají provést zákroky, protože se obávají právních sporů s rodinami pacientek.