Trumpův návrat: Lekce pro kanadskou ekonomiku?

Trumpův návrat: Lekce pro kanadskou ekonomiku?

foto Shutterstock.com

Americká cla

Trumpův návrat: Lekce pro kanadskou ekonomiku?

Donald Trump možná není první jméno, které si spojíte s ekonomickou renesancí Kanady, ale někteří ekonomové na severu si myslí, že právě jeho návrat do Bílého domu by mohl být impulsem, který země potřebuje. Přestože Trump během své první vlády hrozil 25procentním clem na kanadský export a jeho „agresivní ekonomický nacionalismus“ přispěl k nedávné rezignaci ministryně financí Chrystie Freeland, někteří tvrdí, že jeho druhé funkční období by mohlo Kanadu donutit k nutným změnám.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Podle Williama Fostera, viceprezidenta agentury Moody’s, představuje Trumpův „stres test“ příležitost pro Kanadu přehodnotit svůj ekonomický směr. „Kanada má zdroje, ale musí zjistit, jak je efektivně využít,“ říká Foster. Statistiky přitom ukazují, že značná část obyvatel země je pozadu. Počet návštěv potravinových bank letos přesáhl 2 miliony – historické maximum a 90procentní nárůst oproti roku 2019.

Strukturální slabosti a ztráta konkurenceschopnosti

Kanadská ekonomika čelí problémům, které přesahují momentální krizi. Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 7 procent, zadlužení domácností je nejvyšší mezi zeměmi G7 a produktivita zůstává slabá. Zpráva Fraserova institutu navíc ukazuje, že kanadské mzdy a platy jsou nyní nižší než ve všech 50 amerických státech. „Kanadská ekonomika se stala strukturálně slabou, protože se příliš spoléhá na spotřebu a nemovitosti,“ říká Robert Asselin z Kanadské obchodní rady.

Problémem je také investiční klima. Alex Whalen, politický ředitel Fraserova institutu, tvrdí, že Kanada potřebuje reformy v oblasti zdanění a větší podporu pro investice. Současně upozorňuje na nutnost omezit vládní výdaje a zvrátit nedávné zvýšení daně z kapitálových zisků. I přes snížení inflace na 2 procenta a rostoucí veřejné výdaje Bank of Canada přiznává, že růst HDP je udržován především populačním růstem a výdaji veřejného sektoru.

Hrozby a výzvy Trumpova přístupu

Kanada však stále těží ze svého obchodního partnerství s USA, jehož hodnota dosahuje 1,3 bilionu kanadských dolarů ročně. Pokud by však Trump skutečně odstoupil od dohody USMCA, která reguluje obchodní vztahy mezi USA, Kanadou a Mexikem, mohlo by to pro Kanadu znamenat těžký ekonomický otřes. Tiff Macklem, guvernér Bank of Canada, upozorňuje, že země potřebuje posílit produktivitu a inovace, pokud chce udržet krok s rychlým růstem americké ekonomiky.

Zejména v technologickém sektoru Kanada ztrácí. „Mladým kanadským podnikatelům doporučuji přesun do zemí, kde si cení podnikání a podporují riziko,“ říká torontský daňový právník Jonathan Garbutt. Freelandová, která odešla z funkce s ostrou kritikou na adresu premiéra Justina Trudeaua, varovala, že Kanada čelí „závažné výzvě“ a potřebuje rychlou akci, aby se vyrovnala s Trumpovou „agresivní ekonomickou strategií“.

S blížícími se volbami, plánovanými na říjen, má opozice v čele s Pierrem Poilievrem náskok v průzkumech. Jeho slogan „axe the tax“ (sekejte daně) rezonuje mezi Kanaďany, kteří se cítí finančně znevýhodněni. „Trumpův návrat je budíček,“ říká Jim Thorne, hlavní tržní stratég Wellington-Altus Private Wealth. „Svědčíme rychlému úpadku kanadské ekonomiky v éře po druhé světové válce.“