Elonu Muskovi by mělo zanedlouho končit 130denní období, po nějž smí dle zákona působit coby zvláštní vládní zaměstnanec. Donald Trump ještě nedávno naznačoval, že by mohl zůstat i poté
Christopher Penler / Andrew Harnik / Drop of Light / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Konec Muska v Trumpově vládě? Pro republikány je příliš velkým rizikem
Miliardář Elon Musk brzy skončí v administrativě Donalda Trumpa. Stává se americkému prezidentovi místo věrného druha spíše přítěží?
Elon Musk v nejbližších týdnech odstoupí ze své funkce vládního poradce a šéfa Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE) a bude se opět naplno věnovat svému podnikání. Prezident Donald Trump to oznámil okruhu svých nejbližších spolupracovníků, píše server Politico.
Jeho tři zdroje z Trumpova okolí, které si přály zůstat v anonymitě, uvedly, že prezident je nadále s Muskovou prací i činností DOGE spokojen. Podle agentury Reuters se Bílý dům vyjádřil v tom smyslu, že Musk neodejde z úřadu, dokud nebude jeho práce hotova, a „nikdo ho odtamtud nevyhání“.
Trump o Muskově potenciálním odchodu hovořil již dříve. Mimo jiné novinářům řekl, že „v určitém okamžiku se Elon bude chtít vrátit ke svým společnostem“.
Informace o miliardářově „ústupu“ však zároveň přichází v době, kdy i mnozí Trumpovi spojenci vyjadřují frustraci na Muskovou nepředvídatelností. Nejsou jim po chuti nesystematické a s nikým nekonzultované zásahy, škrty a propouštění ve vládních agenturách, které však nepřinášejí kýženou úsporu. K šílenství je dohání i to, jak si Musk pouští pusu na špacír na své sociální síti X.
Pro mnohé republikány je politickou přítěží a významným rizikem i do budoucna. To se projevilo mimo jiné tento týden, kdy konzervativní soudce, jehož Musk hlasitě podporoval, prohrál o pár bodů svůj boj o křeslo u Nejvyššího soudu ve státě Wisconsin, když si demokraté z tamních voleb udělali prakticky referendum o Muskově popularitě.
Je to i výrazný posun v samotném vztahu obou hlavních mužů oproti době zhruba před měsícem, kdy Trumpovi lidé sebevědomě prohlašovali, že Musk zůstane a zákonná 130denní lhůta, po níž může být angažován jako zvláštní vládní zaměstnanec, nemusí nic znamenat.
Status zvláštního vládního zaměstnance, tzv. SGE, Muska dočasně osvobozuje od některých povinností týkajících se etických zásad a střetu zájmů, za což taktéž schytává kritiku. Jeho 130 dnů by mělo vypršet koncem května nebo začátkem června.
Jeden z vysokých úředníků Trumpovy administrativy nicméně uvedl, že Musk si pravděpodobně ponechá neformální roli poradce a bude se i nadále příležitostně objevovat na půdě Bílého domu. Jiný konstatoval, že každý, kdo si myslí, že Musk zcela zmizí z Trumpova okolí, si lže do kapsy.