Trump hrozí Panamě kvůli poplatkům za průplav. „Jsou směšné,“ napsal
Spojené státy Panamský průplav z velké části postavily a desítky let okolní území spravovaly.
čtk
Zvolený americký prezident Donald Trump obvinil Panamu, že vybírá nadměrné poplatky za využívání Panamského průplavu, a pohrozil, že pokud tato středoamerická země nebude vodní cestu spravovat přijatelným způsobem, mohl by požadovat předání správy nad průplavem Spojeným státům. Informovala o tom agentura Reuters.
Podle ní jde o mimořádně vzácný případ, kdy vrcholný americký politik varuje, že by mohl na suverénní zemi tlačit, aby předala část svého území. Na Trumpovo prohlášení zareagoval panamský prezident José Raúl Mulino s tím, že průplav patří Panamě a že o suverenitě Panamy není možno se dohadovat.
Trump na své sociální síti v sobotu večer také napsal, že by průplav nenechal spadnout do „špatných rukou“ a varoval před potenciálním čínským vlivem na průplav. Ten by podle něj neměla spravovat Čína.
Trumpovo varování zvýrazňuje očekávaný posun americké diplomacie pod novým prezidentem. Trump se ani v minulosti neostýchal pohrozit spojencům a používat agresivní rétoriku vůči protějškům, poznamenala agentura Reuters.
Spojené státy Panamský průplav z velké části postavily a desítky let okolní území spravovaly. Americká vláda plně předala kontrolu nad kanálem Panamě v roce 1999 po období společné správy.
„Poplatky, které vybírá Panama, jsou směšné, zvláště při vědomí mimořádné štědrosti, kterou Spojené státy Panamě projevují,“ napsal Trump ve svém příspěvku. Zdůraznil, že průplav nebyl předán Panamě proto, aby z něj měla prospěch, ale jako symbol spolupráce.
„Jestliže principy – morální i právní – tohoto velkorysého gesta nebudou dodržovány, budeme požadovat, aby nám byl Panamský průplav navrácen. A to zcela a bez debaty,“ varoval Trump. Na Trumpovo prohlášení reagoval v krátkém proslovu panamský prezident Mulino, podle kterého se nelze o suverenitě a nezávislosti země dohadovat.
„Každý metr čtvereční Panamského průplavu a jeho okolí patří Panamě. A bude tomu tak i nadále," řekl Mulino v projevu zveřejněném na síti X. Dodal, že poplatky nejsou vybírány z rozmaru, a zdůraznil, že Čína ani žádná jiná země nemá přímý ani nepřímý vliv na provoz průplavu.
V prosinci 1989 provedly Spojené státy vojenskou invazi do Panamy a sesadily tamního diktátora Manuela Noriegu. Mezi důvody invaze bylo mimo jiné i údajné ohrožení neutrality Panamského průplavu.