Nuclear City
Argentina sází na rozvoj jádra. Místo Číňanů si pro nové reaktory vybrala Američany
Jihoamerická země pod vedením liberálního prezidenta Javiera Mileie chce ve velkém podpořit projekty rozvoje umělé inteligence za použití malých modulárních reaktorů. Čínské dodavatele jaderných technologií mají nahradit americké firmy.
redaktor
Pouhý rok vládnutí argentinského prezidenta Javiera Mileie, jenž sám sebe označuje za libertariána a anarchokapitalistu, stačil na to, aby se o jihoamerické zemi a její ekonomice psalo po celém světě. Dokázal zkrotit inflaci díky rozsáhlým rozpočtovým škrtům a země by se měla opět vrátit k hospodářskému růstu.
Láká také zahraniční investory na daňové prázdniny. Nově by mělo jít o technologické firmy, které pracují na rozvoji umělé inteligence. K tomu je ale potřeba dostatek spolehlivých dodávek elektřiny. I proto prezidentský poradce pro oblast jaderné energetiky Demian Reidel oznámil, že se země obrátí na americké investory v oblasti vybudování malých modulárních reaktorů.
Javier Milei dokázal nemožné: Argentině jeho masakr motorovou pilou pomohl
Naopak původní plán předchozích levicových prezidentů vybudovat nový jaderný reaktor v čínské režii končí v pomyslném koši. Mělo se jednat o areál elektrárny Atucha v provincii Buenos Aires, kde měl vzniknout čtvrtý jaderný blok v zemi. Argentina dosud pokrývá svou spotřebu elektrické energie ze tří jaderných zdrojů z pěti procent. Číňané původně měli postavit tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 1,2 gigawattu.
„Návrh je argentinský a kapitál k rozvoji bude americký, sto procent soukromé přímé zahraniční investice,“ zdůraznil Reidel. Jméno amerického investora ale nezmínil. Malý modulární reaktor by měl být hotov okolo roku 2030. Společně s Mileiem představili také plán těžby uranu a výroby vlastního jaderného paliva.
Reider hovoří o tom, že v Patagonii na jihu země vybuduje takzvané Nuclear City, do kterého přitáhne zahraniční technologické firmy. K dispozici budou mít datová centra poháněná jadernými reaktory. První konkrétní projekty a investice mají být oznámeny v příštím roce. V Patagonii by měly vzniknout i další zdroje elektřiny, jež by spalovaly břidlicový zemní plyn.
Libertariánský prezident už během kampaně kritizoval předchozí ekonomickou orientaci na Peking, naopak se přihlásil k silné vazbě na Washington. Milei udržuje dobré vztahy s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ekonomickou pravou rukou Elonem Muskem. Odmítá státem financované projekty, naopak chce, aby zásahy státu do ekonomiky byly minimální.
Argentinský jaderný sektor je přitom nejpokročilejší na celém kontinentu Jižní Ameriky a má dostatek odborného personálu na další rozvoj. Dosud je na světě vyvíjeno asi osm desítek projektů pro první komerčně úspěšný malý modulární reaktor (SMR).