Hrot24.cz
Klesající porodnost v Číně posiluje trh s domácími mazlíčky

https://chatgpt.com/ - vytvořeno v Dall-e 2

Klesající porodnost v Číně posiluje trh s domácími mazlíčky

Podle nedávné zprávy investiční banky Goldman Sachs Čína čelí pozoruhodnému demografickému posunu. Do roku 2030 se očekává, že počet domácích mazlíčků v městských oblastech země výrazně převýší počet malých dětí.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Analýza Goldman Sachs, která vychází z údajů Národního statistického úřadu Číny, předpovídá, že městská populace domácích mazlíčků v Číně do konce desetiletí překročí 70 milionů. Naproti tomu počet dětí mladších čtyř let má klesnout pod 40 milionů. Trend představuje dramatický obrat oproti situaci v roce 2017, kdy v Číně žilo 90 milionů malých dětí a pouze 40 milionů domácích mazlíčků v městských oblastech.

Hlavním faktorem tohoto posunu je klesající porodnost v Číně. Očekává se, že do roku 2030 bude počet nově narozených dětí klesat průměrným tempem 4,2 % ročně. Pokles se připisuje zejména snižujícímu se počtu žen ve věku 20 až 35 let a menší ochotě mladší generace zakládat rodiny.

Analytička Goldman Sachs Valerie Zhou poznamenává pro CNBC: "Očekáváme silnější dynamiku v oblasti vlastnictví domácích mazlíčků v rámci relativně slabšího výhledu porodnosti a vyšší penetrace domácích mazlíčků v mladší generaci."

Zajímavé je, že téměř polovinu majitelů domácích mazlíčků v Číně v roce 2023 tvořili lidé ve věku 23 až 33 let. Trend naznačuje, že mladí lidé v Číně stále častěji upřednostňují "děti s kožíškem" před zakládáním vlastních rodin.

S rostoucím počtem domácích mazlíčků se očekává, že čínský trh s krmivem pro domácí mazlíčky do roku 2030 vzroste na hodnotu 12 miliard dolarů. Zpráva také předpovídá, že vlastnictví koček v Číně překoná vlastnictví psů, především kvůli menším nárokům koček na prostor.

Podobná situace jako v Číně je pozorována i v Japonsku, kde počet domácích mazlíčků (přibližně 20 milionů) již čtyřnásobně převyšuje počet dětí mladších čtyř let.

Demografické změny v Číně a Japonsku odrážejí širší globální trend klesající porodnosti, kdy ženy volí kariéru před rodinou. Očekává se, že světová populace dosáhne svého vrcholu v tomto století, přičemž některé z největších zemí světa, včetně Číny, již čelí klesající porodnosti.