Analýza
Američané mají nervy kvůli nedostatku antimonu. Zachránit je mohou Slováci
Přístup ke vzácným kovům a dalším surovinám bude v příštích letech určovat, ze kterých zemí se stanou velmoci a které naopak globální vliv ztratí, míní americký finančník Jamie Dimon. Jeden ze soubojů se odehraje o strategicky důležitý antimon.
redaktor
Prvek antimon je kriticky důležitou surovinou zejména pro armádu. Bez něj se neobejde celá řada vojenských zařízení, jako jsou námořní lodě, jaderné zbraně, výbušniny, munice, noční vidění, laserové zaměřování, komunikační technika. Bez stříbřitého polokovu se může americká válečná mašinérie v době, kdy je Západ na kordy s Ruskem i Čínou, úplně zastavit.
Obavy Američanů jsou o to naléhavější, že Peking vývoz antimonu do Spojených států v září zastavil. Říše středu přitom v současnosti kontroluje polovinu těžby a zpracování této suroviny. Další významný podíl připadá na Rusko.
Kanadská společnost Military Metals se snaží zajistit dostatek této klíčové suroviny v dalších zemích, ve hře je Kanada a také Slovensko. Že je na světových trzích s antimonem těsno, protože poptávka výrazně převyšuje nabídku, dokazuje to, že se cena vzácného nerostu během roku zdvojnásobila.
Šéf americké banky JP Morgan Jamie Dimon už v této souvislosti hovoří o vypuknutí třetí světové války, protože se o kriticky důležité prvky bude přetahovat Západ a jeho spojenci na jedné straně a Čína s Ruskem na druhé. Přístup ke vzácným kovům a dalším surovinám bude v dalších letech určovat, ze kterých zemí se stanou velmoci a které naopak globální vliv ztratí, míní americký finančník.
Zatím i podle webu oilprice.com vítězí na tomto pomyslném bitevním poli asijská ekonomika číslo jedna, protože většinu z nedostatkových surovin ovládá právě ona.
Washington se musí naopak urychleně podívat po zdrojích, které mu i nadále zajistí globální vojenský vliv, na který si od konce druhé světové války zvykl. Řešení by mohlo přinést Slovensko, které antimon dříve těžilo, než jeho těžbu po skončení studené války ukončilo.
Firma Military Metals tvrdí, že slovenské ložisko „vojenského kovu“ koupila. Má patřit k nejvýznamnějším v Evropě. Průzkum a následná těžba antimonu zde probíhala v éře studené války od 50. let minulého století. Jedná se o naleziště ležící nedaleko Pezinku na západě země. Kanadští těžaři tvrdí o projektu produkce antimonu ve střední Evropě, že ze Slovenska může udělat evropské centrum těžby kritických nerostů.
Hovoří se o ložisku, které obsahuje 62 tisíc tun polokovu, jež má v dnešních cenách hodnotu okolo dvou miliard dolarů (48 miliard korun). Kanadská firma chce těžit antimon také v Novém Skotsku.