Kimovi hackeři mají žně. Letos rozkradli už 1,3 miliardy dolarů v kryptoměnách

Kradené bitcoiny tvoří nezanedbatelnou část státních příjmů KLDR

Hrot24 (vygenerováno ve Stable Diffusion)

Kimovi hackeři mají žně. Letos rozkradli už 1,3 miliardy dolarů v kryptoměnách

Kryptozločinci napojení na severokorejský režim jsou stále troufalejší. Mají na svědomí už dvě třetiny krádeží digitálních měn po celém světě a během letošního roku ukradli více než dvojnásobek toho, co loni.

Anna Marvanová

Anna Marvanová

redaktorka

Severokorejští hackeři zažívají rekordní sezonu. Podle údajů společnosti Chainalysis, jež se zabývá analýzou blockchainových záznamů, už během letošního roku podnikly 47 útoků, při nichž ukradli bitcoin a další kryptoměny v hodnotě více než 1,3 miliardy dolarů (asi 31 miliard korun). To je více než dvakrát tolik co v roce 2023 a nejvíce v historii.

Celková hodnota letošních kryptokrádeží meziročně stoupla o 21 procent na 2,2 miliardy dolarů (53 miliard korun) a počet incidentů se zvedl z 282 na 303. KLDR je odpovědná za necelé dvě třetiny této sumy, ale jen za 16 procent případů. Z toho vyplývá, že hackeři severokorejského vůdce Kim Čong-una se specializují hlavně na velké akce.

Jednou z těch největších byla květnová krádež 4500 bitcoinů v – tehdejší – hodnotě přes 48 miliard jenů (necelé 7,5 miliardy korun) z japonské kryptoburzy DMM Bitcoin. Chainalysis vystopovala, že velká část ukradených bitcoinů prošla sítí prostředníků, než nakonec skončila na kambodžské kryptoburze. DMM Bitcoin se z útoku už nevzpamatovala. Společnost nedávno oznámila, že kvůli tomuto útoku ukončí činnost a účty svých klientů převede na jiné burzy.

KLDR v posledních letech vybudovala armádu vysoce školených hackerů, která se ve svých útocích zaměřuje na západní instituce. Pomáhá tím mimo jiné plnit státní kasu, která čelí mezinárodním sankcím, a financovat jaderný program. Američtí představitelé odhadují, že až třetina severokorejského raketového programu žije právě z kybernetické kriminality.

Počet kryptokrádeží nadále roste, zejména od amerických prezidentských voleb, jejichž výsledek vyhnal hodnotu bitcoinu do nebývalých výšin. Na přelomu týdne poprvé v historii překročila hranici 105 tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Od té doby však opět klesla pod sto tisíc dolarů.

Údaje společnosti Chainalysis však zároveň ukazují, že hackerská aktivita Pchjongjangu poněkud ustala poté, co Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin v červnu podepsali strategické partnerství. To má prohloubit obchodní i vojenské vazby mezi oběma zeměmi – jedním z prvních hmatatelných výsledků této dohody bylo vyslání severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině.

S větší podporou Ruska se tedy Severní Korea zřejmě stává méně závislou na své kyberkriminální činnosti. Podle nedávné studie jihokorejského analytika Im Su-hoa z think-tanku NIS by totiž z Moskvy mohlo připutovat ročně 320 milionů až 1,3 miliardy dolarů (7,7 až 31 miliard korun). Podle toho, kolik mužů Kim do Evropy nakonec pošle, a s ohledem na to, kolik Rusko běžně zahraničním žoldákům platí.