Clan Campbell: 1000 let historie, hrdosti a skotské whisky

Torquhil Ian Campbell, 13. vévoda z Argyllu

Clan Campbell

Clan Campbell

ROZHOVOR

Clan Campbell: 1000 let historie, hrdosti a skotské whisky

Clan Campbell s původem sahajícím až do 11. století je symbolem hrdosti, tradice a mistrovského řemesla. Tato výjimečná whisky, vyráběná podle starých receptur, přináší bohatou historii i neopakovatelný zážitek všem milovníkům kvalitních destilátů.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

V rámci launche této skotské whisky jsme měli jedinečnou příležitost setkat se s Torquhilem Ianem Campbellem, náčelníkem klanu Campbellů a 13. vévodou z Argyllu, jehož rod stojí v čele značky. Povídali jsme si s ním o whisky, hodnotách jeho klanu, o výzvách, kterým v životě čelí, ale i o tom, kdo na jeho panství sázel stromy.

Jaké to je být hlavou klanu, který má 14 milionů členů po celém světě?

Je to velká odpovědnost. Samozřejmě všechny členy klanu neznám, neposílám jim pohledy k Vánocům (smích), ale věnuji se hodně turismu a cestování, protože mnoho členů Klanu Campbell cestuje po světě, navštěvují své rodinné příslušníky nebo příbuzné a zjišťují, jaký je odkaz Klanu Campbell. Takže jsou s touto funkcí spojena velká očekávání.

Co pro vás znamená, že jste hlavou klanu?

Jak už jsem říkal, je to velká odpovědnost, ale zároveň i skvělá příležitost. Žijeme v technickém světě a spousta lidí se dnes zajímá o to, jaká je jejich DNA a jaké jsou jejich kořeny. Ale zároveň hodně lidí nemá možnost to vědět a třeba ani neví, kdo jsou jejich prarodiče. Já se můžu podívat do záznamů, knih a zjistit, kdo byli moji předkové až do roku 1600, protože je to napsané. Takže je to vlastně příležitost, kdy mohu propagovat naši rodinu, náš klan. Říkat lidem, jaký je jejich původ a vzdělávat je o té historii.

Mou odpovědností a úkolem je rodinné jméno propagovat, starat se o něj a tento odkaz předat svým dětem, aby to byl odkaz do budoucna.

Jaké hodnoty jsou pro váš klan nejdůležitější a jsou podobné hodnotám značky Clan Campbell?

Ano, rozhodně jsou si podobné. Tyto hodnoty lze popsat mnoha slovy - síla, bratrství, historie, odkaz. Whiskey má velký podíl v naší osobnosti, v našem odkazu. Takže ano, hodnoty značky i klanu jsou úzce provázané.

Pak je tam autenticita, šlechetnost, bratrství. Jsou to hodnoty, které se pojí s velkou rodinou.

Můžete nám říct, jaké jsou nejdůležitější zvyky vašeho klanu?

Skotské klany byly tradičně válečné, bojovné rodiny, které se vzájemně zabíjely a bojovaly proti sobě. Takže dlouhou dobu jsme se tady vzájemně zabíjeli (smích). Naštěstí tomu tak dnes už není, ale ty hodnoty, které jsme měli v historii se přenesly do dnešní doby. Ať už je to smysl pro rodinu, blízkost, sounáležitost, sdílení nebo péče o rodinné příslušníky. Rádi spolu trávíme čas, jsme k sobě štědří a sdílíme vše společně. A to bych řekl, že jsou takové hodnoty, které jsou společné pro všechny skotské klany.

Každý ze skotských klanů má nějaké své specifické barvy. Co znamená vaše barva modrá a zelená?

Jak můžete vidět, mám na sobě kostkovaný vzor klanu Campbell. Ty kostkované vzory jsou relativně nová věc, objevily se až v době Viktoriánské v 19. století, byl to vlastně takový způsob maskování a odkazují na to, odkud pocházím. Já pocházím ze západu Skotska, z části, která se jmenuje ARGAJL, kde hodně prší a tím pádem je tam i hodně zeleně. Proto je naše barva zelená. Kdybyste šla do některých sušších oblastí Skotska, kde tolik neprší, narazila byste spíše na barvy hnědé, červené nebo žluté. I když je tartan (kostkovaný vzor) moderní trend, tak zastupuje mou rodinu, jsou tam vazby na historii.

Ale jinak naše Campbellská kostka je velmi populární i ve světe módy. Když se podíváte na největší značky, tak v podzimních kolekcích najdete právě tuto modro zelenou barvu. Je to populárnější, než třeba hnědá, červená.

Jaká je pro Vás, jakožto vévodu, největší výzva?

V historii to znamenalo, že jsme byli v čele vojska, bojovali jsme za britskou korunu a byli jsme zástupci britské koruny ve Skotsku. Dnes už je to jinak. Jsem vlastně takový CEO našeho rodinné byznysu. Náš byznys má dlouhou tradici a snažíme se jej diverzifikovat, zvyšovat jeho význam, samozřejmě vydělávat peníze, které potom můžeme investovat. Díky těm penězům můžeme pečovat o naše dědictví, dědictví naší rodiny a podniků. Snažíme se dělat smysluplné věci, například investujeme do obnovitelných zdrojů energie, ať už je to větrná energie, vodní elektrárny, vysazujeme lesy, biomasa a podobně. Investujeme do našeho odkazu a dědictví. Myslím si, že každá generace má nějaký takový úkol.

Připravujete své děti na jejich budoucí pozici a pokud ano, tak jak?

Každá generace je jiná. To, co bylo důležité dříve, se mění. Můj otec se o naši firmu staral, jak nejlépe mohl, já se o ni také starám, jak nejlépe dovedu, a to podle současných požadavků a trendů. Za mnoho let zdění můj nejstarší syn náš rodinný podnik a zase se o něj bude starat trochu jinak, podle té doby, ve které bude žít a také nejlépe, jak bude umět. Syn se o naše podnikání zajímá, doprovází mě, pracuje se mnou. Zároveň studuje na univerzitě udržitelnost a business management, takže až přijde ta chvíle, o firmu se postará. Myslím si však, že nejdůležitější je dělat věci, které máte rádi a aby vás to bavilo, protože jedině tak se můžete plně zapojit a zároveň pro vás může být práce odměnou. Vidím, že to syna baví, takže si myslím, že bude pracovat odpovědně a jak nejlépe dokáže. Nemůžu mu říkat, jak má co dělat nebo jak by to v budoucnu měl dělat, protože dnešek není takový, jaký bude zítřek. Není to tak, že byste napsali manuál a on se tím řídil. Bude to muset dělat podle toho, jaká bude doba. Například já, když jsem vyrůstal, tak se vůbec nemluvilo o otázkách životního prostředí nebo udržitelnosti, ale teď je všechno jinak. Musíme se dívat na to, co chce zákazník, jaké jsou požadavky dnešní doby a tyto trendy se neustále vyvíjí.

Co byste poradil lidem, jakožto člen klanu, kteří nejsou členy klanu?

Klan je vlastně velmi skotská záležitost, ale když se pořádně podíváme, najdeme klany všude po světě. Je to taková širší rodina. Jaké jsou výhody toho mít širší rodinu? Je to přátelství, síla, důvěra. A i v moderním světě, když máte třeba skupinku přátel, se kterou chodíte do barů, restaurací, vzájemně se o sebe staráte a sdílíte s nimi svůj život, tak jste svým způsobem klan. A to děláme v podstatě všichni. Všichni máme svůj malý klan, akorát ve Skotsku je to silný pojem a je to takto zavedené. Klan může být i vaše skupinka kamarádů na whatsappu. Výhodou je, že jste součástí nějaké komunity.

Během různých setkání určitě popíjíte skotskou whisky, což je tradice. Proč je whisky pro váš klan tolik důležitá?

Whisky je alkoholický nápoj, který patří mezi pálenkami a dalšími silnými alkoholickými nápoji k těm nejstarším, co vůbec existují. Ve Skotsku se z ječmene a vody vyráběla whisky už skoro před 1000 lety, minimálně před stovkami let, kdy to byli mniši, kteří ji vyráběli. Má opravdu velmi dlouhou historii a myslím si, že ta hodnota tam je, protože spojuje lidi. Skotská whisky je součást naší identity, našeho odkazu.

A ještě bych dodal, že whisky je vlastně velmi důležitá, protože skotská whisky, se dá vyrábět jen ve Skotsku, a to je na tom ta zvláštnost. Vodku nebo gin, můžete vyrábět kdekoliv na světě, ale skotská whisky je pouze ze Skotska. To tedy tvoří odkaz Skotska, skotské whisky, která se musí vyrábět jen zde, v chladném vlhkém prostředí. A proto máme skotskou whisky tak rádi a moc rádi se o ni podělíme s ostatními.

Co pro vás znamená, jakožto vévodu, stát se Grand master a Patronem tzv. Keepers of the Quaich?

Keepers of the Quaich je společnost, kterou založili hlavní whisky společnosti a jejím cílem je propagovat skotskou whisky. Stanete-li se jejím členem, tak je to vlastně takové vyznamenání v rámci tohoto businessu. Jsou tam lidé, kteří whisky vyrábí, píšou o ni, prodávají ji, dělají marketing a další. Když jste v tomhle businesse dostatečně dlouho a dostatečně propagujete skotskou whisky, máte šanci, že budete nominován, stát se členem této společnosti. Má tzv. chapters, což se dá označit jako pobočky/části různě po světě, pořádá bankety, takže lidé cestují, aby se jich mohli účastnit.

Jsou tam různé úrovně. Můžete být například Keepr, tím se stáváte po 5 letech, dále Mastrem, ten přichází s 10letým členstvím. Já jsem patron, ale jako jediný v historii společnosti jsem prošel všemi těmi úrovněmi. Měl jsem tu čest 4 roky sloužit jako tzv. Grand Master této společnosti, což je v rámci whisky průmyslu největší pocta, které se vám může dostat. Pro mě to byla samozřejmě obrovská čest, ale jsem rád, že už mám toto náročné období za sebou. Avšak jak říkám, je to pro mě velká čest, protože tím Grand Mastrem vás zvolí vaši kolegové. Lidé z oboru.

Navštívili hrad klanu Campbell nějaké slavné osobnosti?

Má rodina žije na tom samém místě přes 1000 let, tudíž za tu dobu hrad navštívila spousta slavných osobností. Máme jednu tradici, když přijede nějaká důležitá návštěva, tak zasadí strom. Díky tomu byste u nás našli stromy, které zasadila Královna Victorie, později královna Alžběta II., král Karel III., slavní premiéři a mnoho dalších. Pomáhali jsme britské koruně spravovat Skotsko jménem britské koruny, tedy všechny důležité oficiální návštěvy, které mířily do Skotska, šly přes nás. Tradice sázení stromu pokračuje i nadále, když je nějaká vzácná příležitost, tak zasadíme strom.

Čím myslíte, že se whisky Clan Campbell liší od ostatních skotských whisky na trhu?

Neznám žádnou špatnou skotskou whisky na trhu, ale Clan Campbell je zkrátka příjemné pít. Je to zábavná, přístupná, lehká whisky, která se dá snadno kombinovat do koktejlů. Takže je to opravdu příjemná záležitost, není to nic těžkého, není příliš silná, není příliš ostrá. Je přístupná pro všechny typy lidí, i ty, kteří začínají s pitím whisky. V rámci naší značky se nesnažíme předstírat, že jsem nějaká strašně stará skotská whisky, na nic si nehrajeme. Naopak chceme produkt, který je dostupný a příjemný zákazníkům, což naše whisky je. Dá se pít při jakékoliv příležitosti, ale samozřejmě s mírou a zodpovědně.

Jak párujete whisky Clan Campbell? Jaké dobroty byste doporučil si dát k této whisky?

Párování rozhodně záleží na zemi, ve které se nacházíte, ale naše whisky je velmi variabilní. Například včera jsme byli na večeři, kde nám brand ambassador pároval chody. Měli jsme šneky a k tomu whisky Clan Cambell v koktejlu s třešňovým džusem, whisky s okurkou a ginem, s čajem sencha a s jahodami. Clan Campbell Honey jsme pak měli s oříškem a perníčkem. Takže je to opravdu na vás, můžete nechat průchod své fantazii.

Když naši whisky ochutnáte anebo si k ní přivoníte, tak je tam spousta chutí: květinová, vanilková, sladká, medová, karamelová, ovocná, kokosová, sušené ovoce. A právě díky tomu je tak snadno kombinovatelná a funguje s mnoha různými typy jídel.

Máte radši klasickou whisky, nebo ochucenou? A jak si ji rád dáváte?

Záleží na klimatu, jestli jsem v nějakém teplém nebo studeném prostředí, také na části dne, v které si ji dávám a při jaké příležitosti to je. Například když jsem někde v teplém klimatu, na večírku, rád si dám whisky třeba v kombinaci se zázvorem nebo colou. Když jde o whisky, která se páruje s jídlem, tak mám radši menší sklenku v rámci nějakého menšího koktejlu. No a když je to někdy později večer, tak si rád dám někdy čistou nebo s kostkou ledu. Je to velmi variabilní, mám rád whisky na mnoho způsobů. Ovšem vždycky, když se mě na to někdo zeptá, rád říkám, že záleží na každém, jak on ji má nejradši, a tak by ji měl pít, aby mu chutnala. Já ji mám rád na mnoho způsobů.

Jste poprvé v Praze, nebo už jste Prahu někdy v minulosti navštívil? Jak se vám doposud líbí?

Navštívil jsem ji na pár dní, ale už je to více jak 50 let. Přijel jsem včera večer, ale podařilo se mi navštívit vánoční trh a staré město. Je to opravdu úžasné město, krásná architektura. Teď je to poprvé, co jsem v Praze pracovně a doufám, že se sem ještě několikrát vrátím a prohlédnu si Prahu a všechny její památky. Ty mám totiž moc rád a vlastně i veškeré kulturní dědictví, hodně mě to zajímá. Takže jsem nadšený, že tady můžu být i pracovně. Bohužel zítra brzy ráno zase odjíždím, protože je předvánoční čas, mám rodinu a s tím jsou spojené určité povinnosti.

Všiml jste si už nějakých podobností v české kultuře té vaší?

Potřebuji na to více času, jak jsem říkal, přiletěl jsem včera. Rád ovšem zjistím, jaké ty podobnosti jsou. Určitě jich bude hodně. Co ale vím už nyní je to, že nás pojí láska k whisky.

Moc se nám líbí hrad kde žijete. Mají lidé při jeho návštěvě možnost zažít nejenom jeho krásy, ale třeba také ochutnat whisky? Jsou tam nějaké možnosti ochutnávek, jako je třeba ve vinárnách?

Zatím ne, ale pracujeme na tom a doufejme, že budou. Tak za půl roku budu schopen na tuto otázku pořádně odpovědět (smích). V obchůdku se suvenýry, který tam na hradě máme, si můžete koupit whisky Clan Campbell, ale to je zatím všechno. My ovšem chceme, aby ten zážitek byl větší.

Také se staráte o historické budovy ve vaší rodině. Co to pro vás znamená a jaké se s tím pojí těžkosti/problémy?

Neustále do toho musíte vkládat peníze (smích). Takže je to velká péče, pořád se musí něco opravovat, obnovovat a vždycky můžete udělat jenom trošku, nelze to udělat naráz. Jsem na to sám, nemám žádné vládní dotace, takže je to opravdu velký úkol a velká odpovědnost. Nechcete být ta generace, která o majetek přijde nebo ho nechá upadat. Je to součást národního dědictví, a proto jde o nesnadný úkol, ale zároveň je to však naplňující. Vložíte do toho spoustu úsilí a peněz, ale zároveň to dokáže ocenit spousta lidí. Je skvělé vidět, že se to lidem líbí, můžete se o to s nimi podělit. Takže z toho mám rozhodně dobrý pocit a ano, je to náročné, ale je to velmi naplňující.