Zákaz TikToku v USA
Šéf TikToku se setkal s Trumpem, snaží se odvrátit zákaz působení v USA
Čerstvě zvolený americký prezident uvedl, že jeho budoucí administrativa zvažuje, jak zachránit populární aplikaci před hrozícím de facto vyhnáním z americké půdy.
redaktor
Podle zdrojů listu Financial Times obeznámených se záležitostí se na začátku tohoto týdne setkal výkonný ředitel společnosti TikTok Shou Zi Chew s Donaldem Trumpem. Šéf provozovatele populární videoaplikace vkládá do své návštěvy Trumpova floridského resortu v Mar-a-Lago naději, že nastupující prezident firmu zachrání před hrozícím zákazem činnosti v USA.
Očekává se, že aplikace vlastněná společností ByteDance bude pro 170 milionů amerických uživatelů zakázána. Bude-li se tomu chtít vyhnout, musel by se jí její čínský vlastník zbavit, a to od 19. ledna, tedy den před Trumpovou inaugurací do funkce prezidenta.
Soukromá schůzka Shoua s Trumpem se odehrála, zatímco pokusy TikToku bránit se zákazu právní cestou zatím selhávají. Americký odvolací soud zamítl žalobu, jež zákon napadla, i následnou žádost o jeho pozastavení. Firma postoupila svoji stížnost k Nejvyššímu soudu.
Trump již dříve prohlásil, že platformu „zachrání“ ve snaze zachovat „konkurenci“ k Meta Platforms Marka Zuckerberga. Tu kritizoval za údajnou cenzuru pravicových hlasů.
V rozhovoru s novináři ve svém letovisku Mar-a-Lago Trump tento názor zopakoval a uvedl, že má pro TikTok „trochu vřelou náklonnost“. Odvolával se přitom na nadprůměrné výsledky, jichž TikTok dosahuje u mladých voličů. Ti tvoří hlavní uživatelskou základnu této aplikace.
„Podíváme se na to,“ odpověděl Trump na otázku, jak hodlá zastavit zákaz aplikace, který má vejít v platnost již příští měsíc. TikTok na Trumpův postoj zareagoval žádostí u Nejvyššího soudu, aby zákon dočasně zablokoval.
„Existuje rozumná možnost, že nová administrativa pozastaví prosazování zákona nebo se bude jinak snažit zmírnit jeho nejzávažnější potenciální důsledky,“ uvedl TikTok v podání k soudu. „Nebylo by v zájmu nikoho - ani zúčastněných stran, ani veřejnosti, ani soudů - aby zákaz TikToku podle zákona vstoupil v platnost jen proto, aby nová administrativa o několik hodin, dní nebo týdnů později jeho vymáhání zastavila.“
Zákon o zákazu TikToku prosadila administrativa Joea Bidena z důvodu národní bezpečnosti. Ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že by Peking mohl aplikaci vzhledem k její čínské mateřské společnosti využívat k propagandistickým a špionážním účelům. Zákon schválily obě komory Kongresu v nebývalé shodě obou hlavních stran, republikánů i demokratů.
TikTok považuje zákon za protiústavní. Tvrdí také, že oddělení od čínského vlastníka je technicky „neproveditelné“ v krátkém termínu, jejž mu zákon ukládá. Také Peking uvedl, že je proti prodeji (to samo by mělo stačit na zákaz TikToku v celém civilizovaném světě).
Trump jasně neuvedl, jaké mechanismy by použil, aby se zákazu TikToku vyhnul. Někteří odborníci poznamenávají, že zákon umožňuje TikToku pokračovat v činnosti, pokud prezident zjistí, že aplikace již není pod čínskou kontrolou. Spekulují, že by Trump mohl jednoduše prohlásit, že tomu tak je.
Americké společnosti a jejich šéfové se v Mar-a-Lagu houfně řadí do fronty, aby se mohli s nastupujícím prezidentem setkat, políbit mu pomyslný prsten a vlichotit se mu do přízně. Také vědí, že Trump ze všeho nejlépe slyší na šustění dolarových bankovek; Mark Zuckerberg, šéf Meta Platforms, věnoval na Trumpovu inauguraci milion dolarů. Na akci přispěli také generální ředitel OpenAI Sam Altman nebo Amazon (jehož zakladatel a někdejší CEO Jeff Bezos měl s Trumpem vztah velmi napjatý).
Liberální Hollywood byl zatím méně horlivý. Minulý týden však audienci v Mar-a-Lagu dostal například Ted Sarandos, spolušéf Netflixu. Coby vedoucí obsahových divizí je nejviditelnější tváří své firmy. Pikantní přitom je, že on i jeho manželka Nicole Avantová jsou významnými dárci Demokratické strany, kteří v Hollywoodu vybírali peníze pro Baracka Obamu, Joea Bidena i Kamalu Harrisovou.
Avantová, která za Obamy působila jako velvyslankyně na Bahamách, měla po prohře Harrisové s Trumpem pro své demokratické kolegy tvrdá slova. „Demokratická strana potřebuje kontrolu reality,“ řekla tento měsíc v rozhovoru pro Hollywood Reporter. „Lidé se musí sebrat.“