Při večerním posezení už díky speciální plechovce není nutné s pitím nápije spěchat. Ten se totiž ochladí, až jakmile si to budeme přát. Do širší distribuce by se měly plechovky dostat ještě letos, nejdříve ale ve Velké Británii.

Při večerním posezení už díky speciální plechovce není nutné s pitím nápije spěchat. Ten se totiž ochladí, až jakmile si to budeme přát. Do širší distribuce by se měly plechovky dostat ještě letos, nejdříve ale ve Velké Británii.

koláž Hrot24.cz, s využitím Shutterstock - djile a deltaH Innovations

Inovace

Přelomový vynález, který může proměnit pití piva. O samochladicí plechovku se zajímají nápojoví giganti

Jak udržet nápoje chladné bez ledničky? Tato otázka trápila inovátory desítky let, ale nyní se zdá, že našla odpověď. Převratný vynález představil James Vyse, jednatřicetiletý bývalý barman z Walesu. Jeho samochladicí plechovku už bedlivě sledují světové nápojové značky.

Vladimír Barák

„Je to šílené, s kým vším jednáme,“ řekl Vyse magazínu Newsweek. „Coca-Cola... Red Bull je další. AB InBev. Molson Coors.“

AB InBev, který vlastní značky jako Budweiser, Corona, Stella Artois, Beck’s nebo Hoegaarden, je největší pivovarnickou společností na světě podle tržeb. Spolu s Molson Coors, do níž patří i české pivovary Staropramen či Ostravar, ovládají polovinu deseti nejpopulárnějších pivních značek v USA.

Vyse svůj vynález nazval Cool Can („chladná plechovka“). Název je trefný nejen proto, že evokuje trendovost a atraktivitu, ale také přímo odkazuje na schopnost plechovky chladit nápoj.

Na první pohled vypadá jako běžná půllitrová plechovka, ve skutečnosti však obsahuje pouze 350 ml nápoje kvůli izolační dutině uvnitř. Po stisknutí tlačítka na spodní straně se voda uvolní do vnitřní stěny, kde reaguje s chladicí látkou. Během pouhých dvou minut tak plechovka ochladí svůj obsah.

„Když je nápoj teplý, nezáleží na tom, jak je kvalitní – prostě není dobrý,“ vysvětluje svou motivaci Vyse. „Jak je možné, že dokážeme přistávat s raketami z vesmíru zpátky na Zemi, ale naše plechovky se zahřejí už po deseti minutách? Bylo nutné s tím něco udělat.“

Revoluční plechovka má ochladit nápoj už za dvě minuty. Stačí stisknout tlačítko.

Revoluční plechovka má ochladit nápoj už za dvě minuty. Stačí stisknout tlačítko.

deltahinnovations.com (repro)

Vyseův design navazuje na dřívější neúspěšné pokusy, jako byl americký ChillCan, který používal stlačený oxid uhličitý. Tento koncept se však nikdy komerčně nerozšířil kvůli vysokým nákladům a ekologickým rizikům. Vyseova verze je jednodušší, levnější a neobsahuje škodlivé chemikálie.

Na vývoji plechovky pracoval dva roky a vytvořil více než 500 prototypů. Při hledání správné chemické reakce musel projít stovky vědeckých studií a během pokusů si často poranil ruce.

„Byla asi jedna hodina po půlnoci, když jsem zavolal partnerce a řekl: ‚Mám to!‘“ vzpomíná Vyse. „Neusnul jsem pak celou noc. V šest ráno jsem stále seděl v posteli v úžasu, co jsem právě dokázal.“

Vyse plánuje letos v létě spustit testování v Londýně a do dvou let by se jeho plechovky mohly začít vyrábět ve velkém. Zájem o technologii projevily nejen Coca-Cola a Red Bull, ale také Carlsberg a Heineken.

Plechovku si již mohli vyzkoušet někteří britští novináři, podle nichž je systém až nečekaně jednoduchý, přitom funkční.

Ne všichni ale sdílejí nadšení z této inovace. Profesor Jonatan Pinkse z King’s Business School v Londýně, odborník na udržitelnost, upozorňuje na vyšší spotřebu hliníku.

„Ačkoli je plechovka plně recyklovatelná, vyžaduje více materiálu než běžné plechovky, což zvyšuje její ekologickou stopu,“ upozorňuje.

Na druhou stranu připouští, že pokud by tyto plechovky dokázaly nahradit chladicí boxy v obchodech, mohlo by to pozitivně ovlivnit spotřebu energie.

Samochladicí plechovka by mohla nejen zpříjemnit pití piva na cestách, ale také pomoci životnímu prostředí. Podle OSN tvoří chlazení a mražení až 17 procent celosvětové spotřeby elektřiny.

Snížení závislosti na ledničkách by mohlo výrazně snížit uhlíkovou stopu, zejména na festivalech, sportovních akcích či v regionech bez stabilní elektrické sítě.