Suroviny
Válka o zdroje: Rusové ovládli další ložisko lithia na Ukrajině
Rusko na Ukrajině ovládá už druhé významné naleziště lithia. Může to mít dopad i na evropskou surovinovou bezpečnost.
redaktor
Z historie známe řadu příkladů, že se války vedly o přírodní zdroje: zlato, ropu, zemní plyn a další. V případě ruského útoku na Ukrajinu se jako jeden z důvodů uvádí ovládnutí regionů (včetně Krymu), které jsou bohaté na ložiska uhlí, ropy a zemního plynu. Méně se připomínají bohatá ložiska lithia, která patří k největším na evropském kontinentu.
Rusko nyní ovládá území, kde se nalézají dvě ze čtyř nalezišť žádaného kovu na Ukrajině. Ve svém důsledku to může mít negativní dopad k přístupu zbytku Evropy k nerostným surovinám, jež jsou nezbytné pro přechod na zelené energie a elektromobily.
Moskva totiž 11. ledna potvrdila, že kontroluje vesnici Ševčenko v Doněcké oblasti, kde leží největší ložisko lithia v celé zemi. Ukrajina má podle geologů zásoby až 500 tisíc tun „bílého zlata“, což znamená jedny z největších zásob v Evropě, napsal web oilprice.com.
Odborník na surovinovou bezpečnost Rod Schoonover z americké společnosti Ecological Futures Group tvrdí, že zabrání lithiových nalezišť ruskými jednotkami sice není hlavním cílem ruské okupace, protože i Rusko má značné zásoby lehkého kovu, jenž je nezbytnou surovinou pro výrobu baterií. Dobytím ukrajinských území ale získá větší vliv na globální trh s lithiem a ztíží ostatním evropským zemím, aby si zajistily stabilní dodávky této suroviny přímo na starém kontinentu.
Geologické útvary, jež pokrývají velkou část střední a jižní Ukrajiny, navíc kromě lithiových rud obsahují železo a kovy vzácných zemin, jejichž význam v průmyslové a vojenské výrobě roste.
Evropská unie se snaží v posledních letech zbavit závislosti na čínské produkci lithia a baterií. Právě Ukrajina by mohla v dalších letech hrát zásadní roli dodavatele nerostných surovin pro zbytek Evropy.
„Ruská invaze narušila jakýkoli pokrok směrem k využití ukrajinských zásob. Pokud bude ale obnovena její stabilita, mohly by se tyto zdroje časem stát základním kamenem evropské strategické autonomie v oblasti kritických nerostů,“ zdůraznil Schoonover.
Že Rusko obsadilo území, na kterém leží zásadní ložisko lithia pro celou Evropu, si pochvalují naopak v Moskvě. Vládní deník Rossijskaja Gazeta dokonce píše o nalezišti, které obsahuje 13,8 milionů tun lithiových rud. Kromě lithia obří ložisko obsahuje i tantal, niob a beryllium. Pokrylo by poptávku po lithiu celé EU až do roku 2050.