Putin se s bratry Rotenbergovými zná už od mladých let z Petrohradu

Putin se s bratry Rotenbergovými zná už od mladých let z Petrohradu

A. Savin / Kremlin.ru / Wikimedia Commons/ miss.cabul / Shutterstock.com, koláž Hrot24

Podnikání v Rusku

Putinovi kamarádi z dětství si postavili byznys na „znárodňování“ firem. Vynáší jim

S bratry Rotenbergovými se současný ruský vládce zná už od dětství z tehdejšího Leningradu. Během války s Ukrajinou přišli ke značnému majetku v podobě firem, které byly úřady východní velmoci zkonfiskovány.

František Novák

Byznysové impérium Borise a Arkadije Rotenbergových utěšeně roste díky dobrým vztahům se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Jejich spojenectví, které se datuje až do dětství, přineslo Rotenbergovým další majetek.

Oba oligarchové totiž patří mezi strůjce i největší příjemce ruského majetku, který byl zabaven během války s Ukrajinou ruskou generální prokuraturou, zjistil list Financial Times. Odkazuje se na anonymní zdroje blízké vládě v Moskvě.

Minimálně tři firmy nedávno získal chemický konglomerát Roškim, který byl založen v roce 2021 a začal skupovat chemičky po celém Rusku. Prostřednictvím sítě neprůhledných firem je vlastněn Arkadijem Rotenbergem.

Oba bratři přitom už vlastní stavební společnost SGM group, jež je největší stavební firmou v Rusku pro výstavbu plynovodů a elektrického vedení. Kromě stavby plynovodu South Stream získala i zakázky pro olympijské hry v Soči v roce 2014 nebo na vybudování Krymského mostu.

Britský deník uvedl, že bratři celý systém „měkkého znárodňování“ firem vymysleli. „Mají právní poradce, ekonomické poradce, těžaře dat, kteří se pokoušejí najít vhodné případy a pak argumentují, aby kancelář generálního prokurátora formálně zasáhla,“ uvedl zdroj.

Prokuratura už zahájila řízení proti více než 85 ruským subjektům od začátku invaze na Ukrajinu a státu se tak vrátilo 2,4 bilionu rublů (643 miliard korun). Soudem nařízené znárodňování má probíhat za Putinova totálního nezájmu o domácí ekonomiku.

V ruském byznysu přitom dochází k boji mezi podnikateli a oligarchy. Šéf Kremlu se má podle zdrojů z vlády zajímat jen o válčení a geopolitiku.

Rotenbergové během války rovněž získali řadu pozemků v žádaném letovisku Balaklava u Sevastopolu na okupovaném Krymu, kde má vzniknout největší jachtařský přístav v Černém moři. Pozemky byly konfiskovány většinou ukrajinským a místním majitelům.

Zajímavostí je také to, že manželka Borise Rotenberga Karina, jež má kromě ruského i americké občanství, nedávno vypadla z amerického sankčního seznamu. Bílý dům ani americké ministerstvo financí neodpovědělo stanici CNBC, z jakého důvodu byla ze sankčního seznamu vyjmuta.