Václav Vlk, odborník na pracovní právo
Rödl & Partner / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Hrotagon
Delší zkušební doba: co přesně se změní s flexinovelou zákoníku práce?
Takzvanou flexinovelu zákoníku práce přijal po Poslanecké sněmovně i Senát, čeká tedy již jen na podpis prezidenta. Nabýt účinnosti může 1. června. Jednou z nejzásadnějších změn, které přináší, je prodloužení zkušební doby. Co se tedy vlastně mění, vysvětluje advokát a odborník na pracovní právo Václav Vlk z kanceláře Rödl & Partner.
Václav Vlk
Flexinovela prodlužuje nejvyšší přípustnou délku zkušební doby, a to z dosavadních tří na čtyři měsíce a u vedoucích zaměstnanců z dosavadních šesti na osm měsíců.
Bez změny zůstává pravidlo, že zkušební doba nesmí být delší, než je polovina sjednané doby trvání poměru. Bude-li tedy například s vedoucím zaměstnancem sjednán pracovní poměr na dobu určitou jednoho roku, nebude možné sjednat zkušební dobu v délce osm měsíců.
To, že sjednaná zkušební doba nepřesáhne polovinu sjednané doby určité, je třeba počítat po dnech, nikoli pouze po měsících. Vzhledem k nestejné délce kalendářních měsíců tedy nemusí být v pořádku ani například sjednání šestiměsíční zkušební doby u pracovního poměru na dobu určitou jednoho roku.
Dodatečné prodloužení dohodou
Zkušební dobu je a bude i napříště možné sjednat písemně nejpozději při vzniku pracovního poměru. Zatímco dosud nebylo dovoleno jednou sjednanou zkušební dobu dodatečně prodlužovat, nově to možné bude, a to až do dosažení nejvyšší přípustné délky zkušební doby.
Bude-li tedy například sjednána zkušební doba v délce dvou měsíců, mohou strany před jejím uplynutím dodatkem k pracovní smlouvě zkušební dobu ještě o dva měsíce prodloužit.
Prodloužení ze zákona
Flexinovela přináší i jasné pravidlo, pokud jde o prodlužování zkušební doby ze zákona. Prodlužuje se o pracovní dny zaměstnance, v nichž během zkušební doby neodpracoval celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluveného zameškání práce. Bude-li směna zčásti odpracována, zkušební doba se neprodlužuje.
Pokud k zákonnému prodloužení dojde, prodlužuje nikoli o kalendářní dny, ale o zaměstnancovy pracovní dny. Nedávalo by totiž valného smyslu, aby se zkušební doba prodloužila o dny, kdy zaměstnanci žádná směna není nařízena.
Zkušební doba sjednaná přede dnem nabytí účinnosti flexinovely se bude řídit dosavadním zněním zákoníku práce. Sjednat zkušební dobu v délce čtyř, respektive osmi měsíců tedy bude možné jen v případě pracovních smluv uzavíraných nejdříve v den účinnosti flexinovely.
Máte co říci? Pošlete nám svůj komentář na komentare@hrotmedia.cz