Jana Tatýrková je výkonná ředitelka Asociace inkasních agentur
koláž Hrot / Canva / Svobodní
Co všechno trápí věřitele?
V minulém týdnu se pod záštitou poslanců Pavla Staňka a Karla Haase konal v Poslanecké sněmovně kulatý stůl na téma „Srážky ze mzdy aneb Co všechno trápí věřitele.“ Jelikož na to, co trápí věřitele, se obvykle nikdo neptá, velmi jsem uvítala tuto iniciativu. A bylo zajímavé poslouchat, na co věřitelé ve své praxi narážejí a co by jim pomohlo.
Jana Tatýrková
Hned v několika příspěvcích zaznělo, že by významně pomohlo povinné zřízení datových schránek všem osobám. Dlužníci se velmi často snaží skrývat a nepřebírat si poštu. Případně je pošta posílaná na adresy, na kterých se už dávno nezdržují.
Jedním z podporovatelů zřízení datových schránek byl i Vladimír Vachel, prezident Asociace inkasních agentur. Ten by také uvítal povinné sdílení kontaktních údajů do registru obyvatel a současně přístup inkasních agentur do tohoto registru.
Zdůvodnil to zejména tím, že při urgenci plateb inkasní agentury posílají kvanta dopisů na adresy získané od věřitelů, ale ty už dávno nemusejí být aktuální. Plýtvá se prostředky na straně jedné a současně dlužníci se o dluhu nemusejí ani včas dozvědět.
Při vymáhání také dochází k situacím, kdy inkasní agentura vymáhá dluhy od více věřitelů za jedním dlužníkem. Ale při kontaktu s dlužníkem musí řešit každý dluh zvlášť, nemohou využívat kontakty na dlužníka dodané jiným věřitelem.
Samotní dlužníci se často podivují, proč je inkasní agentury obtěžují například pětkrát, místo aby vše vyřídily jedním hovorem, nebo proč některou pohledávku s nimi vůbec neřeší mimosoudně, ale žalují ji, protože v daném případě od věřitele nemají žádný platný kontakt. Tomu by velmi pomohlo bezsouhlasné sdílení kontaktních údajů na dlužníky mezi věřiteli.
Dlužníci se velmi často snaží skrývat a nepřebírat si poštu.
Za největší pomoc by Vladimír Vachel považoval stabilní právní prostředí, žádné retroaktivní účinky u přijímaných norem a aktivní státem podporované zvýšení odpovědnosti občanů za jejich život a jejich rozhodování, namísto zvyšování podpor a odpustků.
Dalšími výraznými návrhy přispěl Jaroslav Kocinec, exekutor z Frýdku-Místku. Ten by uvítal zlepšení možnosti postihovat zahraniční účty a majetky, i účty s virtuálními měnami. Úsměv řady účastníků přinesl požadavek na zpřístupnění fotografií dlužníků. Možnost zjistit, na jaké adrese dlužník odebírá energie, by mohla také významně zvýšit úhrady věřitelům.
Jaroslav Kocinec také zmínil, že by nebylo od věci, kdyby lidé nesli trestní odpovědnost za lživé prohlášení o majetku.
Dle jeho zkušeností jsou exekutoři často upozorňováni věřiteli, že ten jejich dlužník sice má plno dluhů, ale jezdí si drahým autem, jde se proletět letadlem, chodí si na střelnici střílet, chodí na ryby apod. Přitom vykazuje příjem, ze kterého mu není možné nic exekuovat.
Proto by byl pro omezování dobrodiní využívání státních povolení typu: pilotní průkaz, zbrojní průkaz, rybářský lístek, kapitánský průkaz, funkce různých instruktorů, zkušebních komisařů apod. Tedy – máš dluhy, musíš omezit i své koníčky.
Od dalších řečníků bylo možné slyšet, jaké problémy způsobují exekuce zaměstnavatelům. Jee složité vypočítávat správně srážky ze mzdy a vůbec jde o celkovou pracnost, kterou zaměstnavatelům nikdo neproplatí.
Exekutoři jsou často upozorňováni věřiteli, že dlužník sice má plno dluhů, ale jezdí si drahým autem, jde se proletět letadlem...
Daniel Kotula z realitní kanceláře Kotula představil své peripetie při snaze vystěhovat neplatícího nájemníka. Pěl let zablokovaný byt, než se povedeného neplatícího nájemníka podařilo z něj dostat pryč.
A to nemluvíme ani o úhradě dlužné částky. Majitelé takových nemovitostí jsou velmi často vůbec rádi, když se jim byt uvolní. Na vymáhání dluhů či škod už následně nemají ani chuť, ani sílu.
Miroslav Kožušník, výkonný ředitel stavební společnosti HEBEX Group, a Martin Reinisch, majitel překladatelské agentury Express Překlady, upozorňovali na odvody DPH z neuhrazených faktur a také na daňové povinnosti, které podnikatelům zrovna nepomáhají.
Inflaci jsme zkrotili, díru do českých peněženek ale mohou vypálit cla
O nápady na tomto setkání nebyla nouze, a pokud by chtěl někdo udělat i něco pro věřitele, má se čím inspirovat. Nicméně nezapomínejme také na všechny ty, kteří řádně své závazky splácíej, protože těm nikdo žádné úlevy nechystá a nikdo jim nepomáhá.
Doufám, že v budoucnu bude podobných setkání, na kterých se budou diskutovat různé varianty zlepšení celkového nastavení systému, mnohem více. Nejen jako toto ojedinělé, za které každopádně pánům poslancům patří velké díky!
Autorka je výkonná ředitelka Asociace inkasních agentur