Hrotcast

Hrotcast

Trumpovo ekonomické uvažování je čistý stand-up. Cla jsou jako Černobyl, říká Bartoň z Datarunu

Co mají společného Trumpova cla a jaderná havárie v Černobylu? Podle ekonoma Petra Bartoně je to globální chaos, který sice časem přejde, ale zanechá hlubokou stopu. V Hrotcastu mluví s nadhledem i varovně – o ztrátě důvěry, americkém kabaretu i odvaze nazývat věci pravými jmény.

Účastníci podcastu

Moderátoři

Pavel Štrunc

Pavel Štrunc

Autor podcastů

„Nikdy jsem si nepředstavoval, že v reálném stanovování nějaké hospodářské politiky si ekonom může užít tolik srandy,“ říká na adresu cel amerického prezidenta Donalda Trumpa ekonom Petr Bartoň z Datarunu. „Protože nic jiného než hořká sranda v tom způsobu, kterým byla tato celní politika vyhlašována, vlastně nebylo,“ dodává.

Nemluví přitom o samotné Trumpově rétorice při vyhlašování cel, i když jeho veřejná vystoupení bývají zpravidla hlavně divadlem pro obecenstvo z řad voličů, ale o samotném základu ekonomického uvažování a výpočtů amerického nejvyššího představitele.

„To je čistý stand-up, kabaretní vystoupení nejlepšího stylu,“ hodnotí Bartoň v novém Hrotcastu, ekonomickém podcastu z dílny Hrotu, který si můžete pustit jak v přehrávači přímo na této stránce, tak i na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.

Pokud Amerika jednou ukázala, že je schopna takovýchto nesmyslů, je možné, že by se to v budoucnosti s nějakým jiným prezidentem mohlo stát znovu.

Podle ekonoma z Datarunu s drakonickými Trumpovými cly riskují Spojené státy ztrátu celosvětové prestiže. Dosud přitom měly v rámci globálního obchodu relativně čistý štít. Už díky tomu, že zbytek světa skutečně nejméně zatěžovaly svými cly.

„Pokud Amerika jednou ukázala, že je schopna takovýchto nesmyslů, je možné, že by se to v budoucnosti s nějakým jiným prezidentem mohlo stát znovu,“ poukazuje Bartoň na obavy dalších států. Škraloup, který na USA ulpěl, bude těžké sejmout i pro další prezidenty, kteří přijdou po současném obyvateli Bílého domu.

Bartoň dopady cel přirovnává k havárii sovětské jaderné elektrárny Černobyl. Také šlo o katastrofu globální úrovně, příroda si s ní ale během let dokázala poradit. A podobně věří ekonomice a její síle vstřebat otřesy vyvolané Trumpovými kroky.

Nikdy jsem si nepředstavoval, že v reálném stanovování nějaké hospodářské politiky si ekonom může užít tolik srandy.

Kdy bude Evropě nejhůř? Které země Americe nyní nadbíhají a jak dopadne eskalace obchodního střetu s Čínou, která Bílému domu vzkázala, že bude „bojovat až do konce“? A proč nastane období, kdy bude svět na USA pohlížet chladně a s dostupem?

Pusťte si Hrotcast. A to jak v přehrávači přímo na této stránce, tak i na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.