„Pokud je seberozvoj práce na celý život, kdy smí člověk vlastně přestat?“ ptala se sama sebe novinářka
Shutterstock.com, ilustrační foto
Ezoterické pasti
Žena se stala tak závislou na sebepéči a duchovním růstu, až se málem zhroutila. Teď se z hojivých procedur zotavuje
Zní to jako zpráva ze satirického webu. Autorka článků o spiritualitě Hannah Ewensová se zcela oddala zkoumání vlastního nitra, jenže na cestě do hlubin duše nenalezla klid, ale úzkost. O nutnosti zahojit se z obsedantní potřeby duchovního uzdravení napsala pro britský web The Guardian.
ptk
Na začátku byl pocit vlastní nedostatečnosti, britská novinářka na volné noze Hannah Ewensová byla unavená z opakujících se dysfunkčních vztahů a pocitu, že z nějakého důvodu není hodna pravé lásky.
Děsila se vize, že se v padesáti letech probudí jako ženská verze Leonarda DiCapria, která bude žít v kolotoči nezávazných vztahů s nepřiměřeně mladšími partnery. Jen s tím rozdílem, že nebude mít ani hollywoodskou haciendu, ani úspěšnou kariéru filmové hvězdy.
Mladé ženy se zmocnil pocit, že jen dostatečně nerozvinula svůj potenciál a nenamířila svou energii správným směrem. Položila si proto několik odvěkých otázek: „Kdo jsem? Proč jsem tady? Proč nejsem šťastnější? A co od sebe vlastně očekávám?“
Švédský stůl prozření
Terapii u psychologa už měla za sebou, teď cítila, že musí odpovědět na volání zraněné duše. Odpovědi začala intenzivněji než dřív hledat v psycho-spirituálních seberozvojových naukách. Její knihovna se tak začala rychle plnit motivační literaturou, do uší si pouštěla podcasty spirituálních influencerek.
Coby autorka článků o spiritualitě měla čas – a zároveň to bylo v popisu její práce – ochutnat vše, co ezoterický „švédský stůl“ nabízí. Zkoumala proto různá náboženství, podpůrné skupiny a filozofie.
Praktikovala dechová cvičení, afirmace a somatické prožívání, nechala si vykládat tarot – a nedávno se ocitla v obřím dřevěném léčivém vejci ve Wandsworthu, kde se nechala zasypat světelnou a zvukovou terapií. „Zažila jsem užitečná poznání i kosmická zjevení,“ píše v reflexi své cesty.
Dost!
Čeho je ale moc, toho je příliš, uvědomila si, když jednoho dne ležela vyčerpaná uzdravujícími procedurami a apaticky projížděla na sítích další obsah seberozvojových skupin. Zbytnělé ego se sice v záplavě nových přístupů rozplývalo, s tím se ale Hannah stále více odpojovala i od svého původního záměru.
Ztěžklé končetiny a přehlcené vědomí jí daly najevo, že se cítí hůř než před začátkem spirituální cesty. Rozhodla se proto z léčby – vyléčit.
Když se na chvíli zastavila, uvědomila si, že ujištění jednoho online gurua o nutnosti na duchovním ozdravení „tvrdě makat“ nedává smysl, protože duše není sval, stejně jako spiritualita není fitness. Za vysněný výsledek, který ani není na první pohled vidět, ale zákazník platí skutečné peníze – a není jich málo.
Podle odhadů Global Wellness Institute, což je neziskovka, která zkoumá trendy v oblasti zdraví a životního stylu, vyroste hodnota wellness ekonomiky do roku 2027 na 8,5 bilionu dolarů (asi 197 bilionů korun), a to tempem 8,6 procenta ročně. „Pokud je seberozvoj práce na celý život, kdy smí člověk vlastně přestat?“ ptala se sama sebe novinářka.
Útěcha v nedokonalosti
Po diskusi s dalšími lidmi, kteří prošli podobnou deziluzí, dospěla k poznání, že řada lidí ustrne a soustředí se jen na proces hojení. Poznání ale hledači klidu neaplikují v každodenním životě, a pak už se jen točí v kruhu. Neustálý tlak na dokonalou spiritualitu jedince uvrhuje do stresu. Těžko v takovém stavu hledat skutečný klid.
Hannah Ewensová udělala krok zpět a dala si pauzu. Nekupuje už seberozvojovou literaturu, promazala instagramový účet a vyhodila z něj skupiny zabývající se wellness. Přednost teď dává skleničce s přáteli a je otevřená možnosti nechat věci více plynout. Dospěla už tak daleko, že když na ni vyskočí reelsko, které slibuje spirituální kurz, jenž změní její život, obrátí oči v sloup.
Původní bažení po dalším spirituálním očistci nahradilo prozření, že společnost orientovaná na výkon bere jako samozřejmost nutnost vydřít si i něco tak pozvolného a náročného na čas, jako je duchovní rozvoj. Hannah teď ví, že není tak dokonalá, jak by možná mohla být, ale že se teď cítí mnohem lépe než v době, kdy se o to snažila.