Kanaďané začali s bojkotem amerických produktů jako první
Shutterstock.com
Spotřebitelé proti USA
Už ani kapku Coca-Coly! Po Kanadě se bojkot amerického zboží šíří i Evropou
V řadě evropských států vznikají na sociálních sítích skupiny, které vyzývají obyvatele, aby bojkotovali americké zboží. K protestu se hromadně připojují Němci, Francouzi nebo Švédové.
redaktor
I když vláda prezidenta Donalda Trumpa začíná připouštět, že celní válka s celým světem nemusí být pro americkou ekonomiku to pravé ořechové – extrémně vysoká cla nyní platí pouze pro Čínu –, v řadě zemí se už rozjíždí organizovaný odpor proti Trumpově politice. Spotřebitelské iniciativy i firmy vyzývají k bojkotu amerického zboží, napsal web Deutsche Welle.
Tvrdou protiamerickou linii už delší dobu prosazují Kanaďané nebo Dánové, přidávají se ale i rozezlení obyvatelé Francie, Německa nebo Švédska. Ve skupinách na sociálních sítích se obracejí na spoluobčany a nabádají je, aby nenakupovali americké zboží, ale v případě Evropské unie jen to evropské.
V Kanadě vznikly i mobilní aplikace s názvem Maple Scan nebo Buy Canadian, které zákazníkům při nakupování poradí, které produkty jsou kanadské. Aplikaci Maple Scan si už stáhlo na sto tisíc lidí, informoval zpravodajský web BBC.
Ve Švédsku vznikla na Facebooku skupina Bojkotta varor från USA (Bojkotujte zboží z USA), která má téměř 90 tisíc členů. Organizátoři iniciativy věří, že tím docílí změny v americké obchodní politice. Paradoxně k tomu používají platformu, již vlastní americká společnost Meta.
Ve Francii vznikla podobná akce s názvem BOYCOTT USA: Achetez Français et Européen! (Bojkotujte USA. Kupujte francouzské a evropské!), která má třicet tisíc členů. Část francouzské populace už slíbila, že si nebude kupovat nápoje od korporace Coca-Cola a navštěvovat pobočky McDonald’s.
Podle průzkumu veřejného mínění společnosti Ifop třetina obyvatel země galského kohouta bojkotuje alespoň některý druh amerického zboží.
Stejně se chovají i zákazníci v největší ekonomice EU, v Německu. Podle průzkumu společnosti Civey 64 procent Němců přiznalo, že se bude vyhýbat při svých nákupech americkým výrobcům. Polovina dotázaných už své nákupní chování změnila.
Dánsko koupí Kalifornii. Myšlenku podpořily stovky tisíc Dánů a údajně i představitel Aragorna s bubeníkem Metalliky
Mění se i postoje firem. Například největší dánský maloobchodní řetězec Salling Group už od konce února označuje evropské výrobky černou hvězdou, aby je nakupující mohli snadněji najít.
Bojkot amerického zboží se výrazně dotkl i americké automobilky Tesla, protože se Elon Musk stal pravou rukou Donalda Trumpa. Od začátku roku akcie firmy klesly o 33 procent a množí se i násilné útoky na prodejce elektromobilů po celém světě.
Globální prodeje aut značky Tesla za první tři měsíce meziročně klesly o 13 procent. V Evropě se staly nejprodávanějšími elektromobily vozy značky Volkswagen.