Mosambik má jedny z největších zásob zemního plynu na celém kontinentu (ilustrační foto)
Hrot 24, vygenerováno v Midjourney
Plyn z Afriky
Riskantní byznys s Afričany. Největší projekt LNG na černém kontinentu opět stojí
V Mosambiku měl vzniknout největší projekt pro zkapalnění a export zemního plynu v celé Africe. Původně měla francouzská společnost TotalEnergies začít s přepravou fosilní komodity už v roce 2024. Politická nestabilita ale opět ohrožuje budoucnost celého projektu v době, kdy je Evropa stále více závislá na dovozu LNG.
redaktor
Projekt s názvem Mozambique LNG Project a s cenovkou dvaceti miliard dolarů (480 miliard korun) měl být důkazem, že se africké země mohou ekonomicky vyšvihnout a být stabilními obchodními partnery pokročilejších ekonomik z Evropy nebo Asie. Země černého kontinentu mají totiž významné nerostné bohatství včetně fosilních zdrojů, o které je na globálních trzích zájem.
Projekt vývozu zkapalněného zemního plynu byl největším svého druhu na celém kontinentu. Hlavním zahraničním partnerem, který měl dodat potřebné know-how a technologie, byla francouzská ropná společnost TotalEnergies.
Kvůli politické nestabilitě a nedostatku investic se ale zřejmě nikdy fosilní molekuly plynu z východního pobřeží Afriky „nepodívají do světa“, i když globálně poptávka po LNG stoupá, napsal web oilprice.com.
Sliby chyby. Poptávka po ruském LNG v Německu raketově roste
Objev velkých ložisek plynu u severního pobřeží země se datuje už k roku 2010, teprve v roce 2019 padlo rozhodnutí investovat do exportu LNG zmíněných dvacet miliard dolarů. Cílem bylo vybudovat dvě zkapalňovací jednotky s celkovou kapacitou až 43 milionů tun LNG ročně.
Francouzský ropný a plynárenský gigant chtěl začít s vývozem LNG už v roce 2024, po několika odkladech se nyní hovoří o termínu 2029. Důvodem je eskalující politická nestabilita a bezpečnostní problémy v regionu Cabo Delgado, který ovládají islamističtí povstalci.
Poprvé byla příprava těžby plynu a jejího zkapalňování přerušena už v roce 2021. Nově nepokoje vypukly po loňských říjnových prezidentských volbách a vedly k uzavření přístavů i hranic.
Komplikuje se také financování celého projektu, který měl být největší přímou zahraniční investicí v celé Africe. Francouzská společnost se na konci minulého roku snažila přesvědčit americkou administrativu Joea Bidena, aby poskytla na projekt půjčku ve výši pěti miliard dolarů. Jednání ale skončila neúspěšně.
Nyní se čeká, jak se k projektu postaví vláda Donalda Trumpa. Nový prezident naopak chce, aby EU dovážela více LNG přímo ze Spojených států. Očekává se, že poptávka po dalším LNG v EU poroste, protože kvůli nižším teplotám jsou zásobníky plynu v Evropě naplněny méně, než tomu bylo v předchozích letech.