Aliko Dangote je africký magnát (ilustrační obrázek)

Aliko Dangote je africký magnát (ilustrační obrázek)

Hrot 24, vygenerováno v Midjourney

Afrika vypálila Evropě rybník. Benzin si bude vyrábět sama

V Nigérii postavili jednu z největších rafinerií na světě. Její provoz zásadně naruší dosavadní vývoz pohonných hmot z Evropy na černý kontinent za miliardy dolarů ročně.

František Novák

Obří nigerijský projekt moderní rafinerie za 20,5 miliardy dolarů (492 miliardy korun), za nímž stojí africký miliardář Aliko Dangote, mění dosavadní poměry na trhu s ropou a pohonným hmotami mezi starým a černým kontinentem.

Nigérie totiž v minulých dekádách ve velkém vyvážela nezpracovanou ropu do Evropy, kde ji rafinerie zpracovaly na pohonné hmoty, jež se dovážely zpět do Afriky. Ročně se jednalo podle webu Oilprice.com o byznys v hodnotě 17 miliard dolarů (408 miliard korun) za rok.

Poměry se ale mění. Už dva měsíce dodává nigerijská rafinerie Dangote benzin nigerijské státní firmě Nigerian National Petroleum Company (NNPC).

Stále ještě nefunguje na maximální výkon, toho má dosáhnout letos v listopadu. Denně by měla být schopna zpracovat až 650 tisíc barelů ropy, což je více než kterákoliv rafinerie v Evropě. Navíc ropu nakupuje od NNPC v místní měně a šetří zemi devizy.

Ropný kartel OPEC upozornil na to, že nigerijská rafinerie už narušila evropské trhy s benzinem Premium Motor Spirit (PMS), protože se omezuje dovoz ropných produktů mířících z Evropy do Nigérie.

„Pokračující úsilí o rozšíření provozu v nové nigerijské rafinerii Dangote a vývoz jejího benzinu na mezinárodní trh pravděpodobně dále ovlivní evropský trh s benzinem,“ uvádí zpráva OPEC. Tím, že Nigérie, kde žije 224 milionů obyvatel, nebude muset spoléhat na dovoz benzinu vyrobeného v Evropě, bude se globálně měnit celý trh s touto komoditou.

Samotný podnikatel Aliko Dangote mluví o ropné mafii v zemi, která patří mezi členy OPEC a největší těžaře černého zlata na celém kontinentu.

Organizovaný zločin dlouho bránil tomu, aby si země sama ropu zpracovávala. „Věděl jsem, že dojde k boji. Ale nevěděl jsem, že ropná mafie je silnější než drogová mafie,“ prohlásil loni Dangote na konferenci před investory.

V africké zemi byla ropa objevena v roce 1956, ale od té doby je její produkce a celý státní ropný sektor silně spojen s mafií a korupcí. Společnost NNPC je obviňována, že uzavřela neprůhledné dohody se zprostředkovateli prodeje a zpracování ropy. Od roku 2023 ale nový nigerijský prezident Bola Tinubu zrušil státní dotace na benzin, které ročně dosahovaly až deset miliard dolarů. Nyní Nigerijci u čerpacích stanic platí za litr benzinu v přepočtu 15 korun, což je ale až trojnásobek toho, co platili ještě před několika lety.