Saúdové chtějí spustit revoluci v těžbě kovů. Mají zlato, měď i fosfáty
Bohaté ropné království se chce zaměřit na nerostné suroviny, které budou zásadní pro odklon od fosilních zdrojů.
redaktor
Saúdská Arábie ve velkém investuje do nových těžařských projektů, aby co nejvíce snížila svou rozpočtovou závislost na prodeji ropy. Rostoucí poptávka po kovech, jako je zlato nebo měď, motivuje konstituční monarchii, aby vybudovala kromě vlastní těžby i zpracovatelský průmysl dovážených rud.
Společně se strategickými partnerstvími v zahraničí se chce stát globálním centrem produkce nerostných surovin, které jsou nezbytné pro transformaci energetiky i dopravy. Jen hodnota vlastních zásob nerostů se nyní odhaduje na 2,5 bilionu dolarů (60 bilionů korun). Je to mnohem více, než se v minulosti uvádělo, napsal web oilprice.com.
Saúdové v posledním roce ve velkém investovali do nových technologií pro průzkum domácích zdrojů nerostného bohatství. Zejména se jedná o zlato, měď, bauxit, zinek, prvky vzácných zemin nebo fosfáty.
Dále chce královská rodina vsadit na strategická partnerství v těžbě a zpracování nerostů s dalšími státy. Kromě Spojených států se jedná také o Čínu, Indii a africké země. V tomto případě chce ovládnout zpracování lithia, kobaltu a niklu.
Britská poradenská společnost MineHutte poukázala na skutečnost, že saúdskoarabský těžařský sektor byl v posledních pěti letech jednou z nejrychleji rostoucích investičních oblastí na světě. Pomohla tomu legislativa z roku 2021, která usnadňuje investice do těžby nerostných surovin. Díky tomu došlo k výraznému nárůstu počtu vydaných licencí k těžbě.
Saúdská ekonomika se drží iniciativy Vize 2030, kterou fakticky řídí korunní princ Muhammad bin Salmán. Cílem je co nejvíce diverzifikovat hospodářství pouštního království. Rozpočet země je ale stále dominantně závislý na příjmech z prodeje ropy, v roce 2022 tvořily 75 procent rozpočtových příjmů a 40 procent celého HDP.
Koncem listopadu oznámila Saúdská Arábie, že uzavřela devět investičních dohod v sektoru těžby a zpracování kovů v hodnotě přesahující devět miliard dolarů (215 miliard korun).
Mezi nové partnery patří například indická těžařská společnost Vedanta nebo čínská Zijin Mining Group. Společnost Vedanta, kterou ovládá „kovový král“ a miliardář Anil Agarwal, oznámila, že investuje v Saúdské Arábii dvě miliardy dolarů do moderních továren na zpracování mědi.