Sextortion: Nigerijští podvodníci vydírají tisíce mladých lidí

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Sextortion: Nigerijští podvodníci vydírají tisíce mladých lidí

Vláda Nigérie chce spolupracovat s mezinárodními orgány činnými v trestním řízení při potírání online skupin, které vydírají mladé lidi na internetu poté, co společnost Meta zrušila více než 63 000 falešných nigerijských účtů na Instagramu a Facebooku, které se podílely na rostoucím problému známém jako "sextortion".

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Sextortion, neboli sexuální vydírání, spočívá v tom, že podvodníci pod falešnou identitou kontaktují především mladé muže a chlapce, vylákají z nich intimní fotografie a pak je vydírají pod pohrůžkou zveřejnění fotek. Některé oběti kvůli tomu v extrémních případech páchají sebevraždy.

Mezi říjnem 2021 a březnem 2023 americké úřady zaznamenaly přes 13 000 hlášení o sexuálním vydírání, které zasáhlo nejméně 12 600 lidí, většinou chlapců ve věku 14-17 let. Nejméně 20 obětí si následně vzalo život.

Tři Nigerijci, včetně dvou bratrů, stáli za schématem vydírání mnoha mladých mužů a teenagerů v USA. Bratři Samuel (22) a Samson (20) Ogoshiovi se k činu přiznali a budou odsouzeni. Nejmladší ze skupiny, Ezekiel Ejehem Robert (19), čeká na vydání do USA.

Vydírání se neomezuje jen na Nigérii, ale zapojeny jsou i další země jako Pobřeží slonoviny či Filipíny. Vyšetřování komplikuje fakt, že řada zemí nemá s USA smlouvu o vydávání pachatelů.

Úřady apelují na rodiče i mladé lidi, aby si dali pozor na rizikové chování online. Sociální sítě jako Meta zase čelí výzvě, jak nejlépe chránit své nejzranitelnější uživatele.

Sextortion se nevyhýbá ani dětem v Evropě a České republice. Rob Wainwright, výkonný ředitel Europolu, dodal: „Ochrana našich dětí je jednou z nejvyšších priorit pro evropské orgány prosazující právo v Evropě a po celém světě. V Europolu jsme odhodláni řešit jakoukoliv hrozbu, která směřuje proti našim dětem, a přivést každého, kdo jim ubližuje, před spravedlnost.

Výzva Europolu těm, kteří se stali nebo se můžou stát cílem páchání této trestné činnosti je následující: „Neplať a nestyď se to ohlásit na policii. Pokud Ti někdo bude vyhrožovat, že bude sdílet Tvé fotky nebo video se sexem, když nepošleš peníze, tak postupuj dle následujících kroků:

Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.

Vyhledej pomoc. Nejsi sám.

Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.

Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.

Oznam to na policii.

Pro další doporučení jak reagovat, pokud Vaše dítě nebo někdo jiný, kdo Vám důvěřuje a možná se stal obětí internetového sexuálního zneužívání a vydírání, se obraťte na specializované webové stránky.