Rozpínavost současné americké vlády trestají seveřané v obchodech
koláž Hrot24, Shutterstock.com
Odplata
„Ať jdou USA někam.“ Dánové se Trumpovi mstí za šilhání po Grónsku
Malá evropská země se v poslední době potýká s verbálními útoky amerického prezidenta, který zpochybňuje nezávislost poloautonomního Grónska patřícího k Dánsku. Donald Trump se několikrát nechal slyšet, že by USA měly ostrov převzít kvůli národní bezpečnosti. Dány to štve a rozhodli se dát nelibost najevo svými peněženkami.
ptk
„Je to jediný způsob, jak se lidé mohou Trumpovi postavit,“ řekla webu CNBC prodavačka Sanne z kodaňské pobočky supermarketu Føtex. Australská zákaznice Sanja, žijící v Kodani, se vyjádřila ještě přímočařeji: „Ať jdou USA vážně do p****e,“ uvedla jadrně.
Společnost Salling Group, která vlastní obchody Føtex, Bilka nebo Netto, se rozhodla označit evropské zboží hvězdičkou. Vysvětlení připomíná chytrou horákyni. Sama prý americké zboží nebojkotuje, ale reaguje na poptávku zákazníků.
Sanja změnu vítá. „Dávám přednost evropskému zboží před americkým, bez ohledu na probíhající při. Záleží mi na kvalitě.“ V Kodani ji právě navštívila její matka – až se vrátí do Austrálie, hodlá se americkému zboží vyhýbat i tam.
Další nakupující, Eva, se k bojkotu také hlásí. „Je to tak, nehodlám utrácet za zboží z Ameriky. Myslím, že by si měli pořídit nového prezidenta,“ myslí si Dánka. Nálada se šíří i v dalších evropských zemích, očividná je na sociálních sítích ve formě hashtagu #BoycottUSA.
Trend jde ve šlépějích kanadských zákazníků, kteří si už v kavárnách nově neobjednávají americano, ale canadiano. Trump minulý týden uvalil dvacetiprocentní cla na veškerý evropský dovoz.
Později svůj krok sice dočasně zastavil, přesto na jeho rozhodnutí trhy prudce zareagovaly a očekává se, že to bude mít dopad na dodavatelské řetězce po celém světě.
Nehodlám utrácet za zboží z Ameriky. Myslím, že by si měli pořídit nového prezidenta.
Generální ředitel dánské logistické společnosti DSV Jens Lund důsledky pociťuje už teď. „Jak zareagují zákazníci, ukáže čas. U velkých položek, jako jsou auta, si ale všímáme nižších prodejů.“
Lund se nicméně domnívá, že bojovná nálada Evropanům dlouho nevydrží a časem se vrátí k levnějšímu zboží. „Musí se mi to hlavně vyplatit,“ potvrzuje dánská zákaznice francouzského původu Lourdes, i ona nakupuje ve Føtexu. „Pokud bude evropské zboží dražší, poohlédnu se po lacinějším.“
Změna chování spotřebitelů odráží náladu, která je obecně ve vzduchu. Dalším důsledkem Trumpových kroků je skutečnost, že do USA cestuje méně turistů.
Letecká společnost Air Canada uvedla, že meziročně klesl zájem Kanaďanů létat do Spojených států o deset procent. Cestu za oceán vzdávají také Evropané.
Zákaznice Sanja, žijící v Kodani, tvrdí, že jí současná situace komplikuje návštěvu rodiny jejího manžela, který má italsko-kolumbijské kořeny.
Na otázku, jestli se i během cestování vyhýbá americkému území, odpovídá opět rezolutně: „To si pište. I když letíme do Kolumbie, Americe se vyhneme. Mám dvě malé děti, nestojí to za to,“ uzavírá.