Trh se zemním plynem
Místo snížení nastalo zvýšení. Unijní země nakoupily rekordní objem LNG z Ruska
I když se od začátku války na Ukrajině snaží Brusel snížit závislost na ruských fosilních zdrojích, pro zkapalněný zemní plyn (LNG) to neplatí. Naopak jej evropské země dovážejí rok od roku stále více.
redaktor
Snaha omezit závislost na ruských energetických surovinách se Bruselu v případě LNG nedaří. Unijní sedmadvacítka už letos dovezla z Putinova Ruska 16,5 milionu tun zkapalněného plynu, což je více než v letech 2022 a 2023, kdy to bylo zhruba stejně – 15,2 milionu tun, uvedla analytická firma Kpler.
„To, co letos vidíme, je překvapivé,“ reagovala analytička z amerického Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu Ana Maria Jaller-Makarewiczová. „Místo postupného snižování dovozu LNG z Ruska dochází k jeho zvyšování,“ dodala.
Po ruském napadení Ukrajiny v únoru 2022 si dal Brusel za cíl vzdát se úplně dovozu uhlí, ropy i plynu z Ruska do roku 2027. Dovoz ruského LNG do zemí EU je přitom stále povolen
Je to i známkou toho, že pro obchodníky je na prvním místě cena. Ta je v případě Ruska často výhodnější než dodávky LNG z jiných zemí, jako jsou Spojené státy, Austrálie nebo Katar. Rostou nákupy ruského plynu hlavně na spotovém trhu.
Letos tento typ obchodů tvořil dodávky 33 procent ruského LNG, loni to bylo 23 procent, upozornila poradenská firma Rystad Energy. Nakupující totiž mohou na spotovém trhu ruský LNG získat za výhodnější cenu, uvedl analytik trhu pro zemní plyn Christoph Halser z Rystad Energy.
Před válkou Unie dovážela dvě pětiny spotřebovaného zemního plynu právě z Ruska, v některých zemích východní Evropy to bylo i sto procent. Většina objemu těkavé komodity byla ale dopravována plynovody. Nyní to je včetně dodávek LNG zhruba 16 procent.
Vedení EU sice tvrdí, že členské země ruské fosilní suroviny nepotřebují, na druhou stranu musí ale počítat s vyššími cenami. Letos dodávky ruského LNG tvořily asi 20 procent celkového objemu zkapalněného plynu importovaného do sedmadvacítky. V roce 2023 to ale bylo o pět procentních bodů méně. Část ruského plynu je nicméně dále reexportována do třetích zemí mimo EU.
Nejvíce rostly objemy ruského LNG ve Francii, kde se meziročně téměř zdvojnásobily. V importním terminálu Dunkerque mají dlouhodobé kontrakty na odběr plynu francouzské firmy EDF a TotalEnergies a také německá státní společnost Sefe. Druhým největším dovozcem byl terminál Zeebrugge v Belgii, kde dochází k překládání LNG na další tankery.
Přeprodej ruského zkapalněného plynu chce Brusel zakázat, omezení vstoupí v platnost v březnu 2025. Nový eurokomisař pro energetiku Dan Jørgensen slíbil, že předloží plán, jakým způsobem splnit cíl odstřihnout se úplně od fosilních zdrojů z Ruska do roku 2027.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová už naznačila, že by Unie mohla ve větším množství nakupovat plyn i ropu ze Spojených států, aby uklidnila nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nastupující šéf Bílého domu vyhrožuje uvalením dovozních cel na zboží z EU, pokud nezačne starý kontinent nakupovat více ropy a plynu z Ameriky.