Evropa spaluje plyn nejrychleji od roku 2016. Problémy Číny mohou pomoci

Tanker LNG v přístavu v Barceloně, ilustrační foto

Shutterstock.com

Evropa spaluje plyn nejrychleji od roku 2016. Problémy Číny mohou pomoci

Evropa v posledních dvou týdnech spotřebovává zásoby zemního plynu nejrychlejším tempem od roku 2016. Čína naopak omezuje své nákupy plynu ve formě LNG, cenově by to mohlo starému kontinentu pomoci.

František Novák

Ceny zemního plynu v nizozemském virtuálním uzlu TTF dosáhly ročních maxim, protože bezvětří posledních týdnů na severu Evropy zásadně snížilo produkci elektřiny z větrných parků a zvýšilo tak poptávku po fosilním palivu. Plyn se na začátku prosince prodával až za 48 eur za megawatthodinu. Letos v březnu to bylo 30 eur.

Došlo také k rychlé spotřebě plynu z evropských zásobníků. Tempo čerpání komodity z obrovských zásobáren je nyní nejrychlejší od roku 2016, přispívají k tomu i nižší teploty než v minulých letech, všiml si web oilprice.com.

Podle údajů AGSI jsou nyní zásobníky v zemích unijní sedmadvacítky zaplněny na 76 procent, v České republice to je necelých 73 procent. Česko čerpá v posledních dnech okolo půl procenta denně ze svých zásob.

Ve prospěch evropských zákazníků by ale nyní mohla hrát neveselá ekonomická situace v Číně, jež je světovou jedničkou v importu zkapalněného zemního plynu (LNG). Za poslední měsíc se dovoz plynu do největší asijské ekonomiky totiž zpomalil.

Čínské zásoby plynu jsou navíc natolik vysoké, že umožňují dovozcům omezit nákupy na spotovém trhu, protože ceny jsou pro čínské obchodníky příliš vysoké. Evropa tak nemusí bojovat o dodávky LNG s asijským trhem.

Čínský dovoz LNG se za poslední měsíc zpomalil a je o dvanáct procent nižší, než je čtyřletý průměr v letech 2020 až 2023, napsala agentura Bloomberg na základě analýzy sledování tankerů s LNG. Přitom pro většinu letošního roku platilo, že dovoz plynu do říše středu byl vyšší, než je dlouhodobý průměr.

Díky vysokým zásobám zemního plynu u čínských firem nabídli už někteří obchodníci své nasmlouvané dodávky s LNG konkurenci v jiných zemích. Jedná se například o dodávky z Austrálie nasmlouvané na únor. Pro evropské kupce to znamená dobrou zprávu, protože se na trhu s LNG sníží poptávka a s tím i tlak na cenu.

Evropští obchodníci stále nevědí, jak bude vypadat situace po skončení roku, kdy Ukrajina ukončí smlouvu za tranzit plynu s ruským Gazpromem. Ve hře je nahrazení ruské fosilní komodity za ázerbájdžánský plyn. Někteří politici v EU ale varují, že se tím bude pouze maskovat pokračování dodávek ruského plynu.