Přitvrdíme sankce vůči Kremlu, hrozí Trumpův ministr financí. Dražší ropa by mu nevadila
Investor a veterán z Wall Street Scott Bessent připustil, že by sankce na Rusko mohly být mnohem přísnější, aby donutily ruského prezidenta Vladimira Putina jednat o míru na Ukrajině.
redaktor
Americký investor a manažer hedgeových fondů Scott Bessent byl ekonomickým poradcem Donalda Trumpa už během volební kampaně. A nyní patří k nejdůležitějším lidem v okolí nového prezidenta, kteří budou ovlivňovat hospodářskou politiku Spojených států v příštích letech.
Trumpův nominant na funkci ministra financí během slyšení v Senátu poodhalil některé plány, které by mohla nová americká administrativa hned po prezidentské inauguraci začít prosazovat.
Pro kritiky nově zvoleného pána Bílého domu může být možná překvapující – vzhledem k Trumpově náklonnosti k autoritativním režimům včetně toho Putinova –, že Bessent hovořil o zpřísnění sankcí vůči Rusku a vůči Íránu.
Rusové panikaří. Zmrazí jim centrální banka úspory?
Bessent tvrdí, že dosavadní americké sankce, které uvalila na ruskou ekonomiku Bidenova administrativa, nebyly dostatečně přísné. Toleroval by i vyšší ceny ropy na světových trzích, jen aby začalo Rusko spolupracovat se Západem na vyřešení rusko-ukrajinského konfliktu.
Do Kremlu vzkázal, že pokud bude ministrem financí, bude na sto procent podporovat zpřísnění sankcí, aby donutil Putina jednat o ukončení války.
Zmínil především zvýšení tlaku na ruské firmy, které obchodují s ropou. Podle analytiků Deutsche Bank by sankce mohly být dokonce Trumpovou prioritou v krátkodobém výhledu.
Bessent před americkými senátory také hovořil o nutnosti omezení zadlužování americké vlády. Slibuje nicméně „zlatý věk“ pro americký byznys, který má přinést méně regulací, nižší daně a podmínky pro vytvoření nových pracovních míst.
Stále ale není jasné, jak to nakonec dopadne s plánovaným zavedením dovozních cel, což zajímá firmy a investory po celém světě. Pouze zopakoval obecnější informace o tom, že cla mají omezit nekalé obchodní praktiky jiných zemí, zvýšit příjmy federální kasy a dát Spojeným státům lepší vyjednávací pozici při dalších obchodních jednáních.
Slíbil nicméně, že daňové škrty, které provedl Trump v roce 2017, budou prodlouženy.
Zásadním tématem pro americkou politiku zůstávají vládní výdaje a prohlubující se deficit americké vlády. Ten nyní přesahuje šest procent amerického HDP. Celkově činí státní dluh 124 procent HDP, v absolutních číslech to je 36,2 bilionu dolarů (přes 878 bilionů korun).
Bessent byl sám v minulosti velkým kritikem rychlého zadlužování americké vlády. Web časopisu Forbes připomíná i to, že v minulosti Bessent pracoval jako vysoce postavený manažer pro George Sorose.
Mohl by také být prvním republikánským ministrem, který se otevřeně hlásí ke komunitě LGBT+, protože žije v homosexuálním manželství a s partnerem vychovává dvě děti.
Samotný Trump označil dvaašedesátiletého ekonoma za pohledného chlapíka, kterého všichni respektují.