Monarchie na tahu
Belgický král má udržet ruské miliardy v Bruselu. Prodloužení sankcí odmítá Maďarsko
Maďarský premiér Viktor Orbán odmítá prodloužit protiruské sankce unijní sedmadvacítky. Hrozí tak, že posledním lednem opatření skončí. EU by musela „rozmrazit“ 190 miliard eur, které má Rusko v evropských trezorech.
redaktor
Brusel řeší, jak donutit Maďarsko, aby souhlasilo s prodloužením ekonomických sankcí, které jsou namířeny proti ruskému režimu Vladimira Putina. Dlouholetý premiér Viktor Orbán sankce opakovaně kritizuje s tím, že poškozují především unijní ekonomiku a zejména hospodářství a firmy v Maďarsku.
V Bruselu se proto rodí záložní krizový plán, který počítá se zapojením belgického krále Filipa. Mohl by použít válečný dekret z roku 1944, aby EU dokázala zablokovat vydání zmrazených prostředků do Ruska v objemu 190 miliard eur (4,8 bilionu korun), uvedl list Financial Times.
Orbán v prosinci pohrozil, že by mohl zablokovat prodloužení protiruských sankcí, protože tento krok vyžaduje jednomyslné schválení od všech členských zemí Unie. Termín opatření cílícího na ekonomické oslabení Ruské federace vyprší 31. ledna. Maďarský ministerský předseda čeká zejména na to, až do Bílého domu zítra nastoupí Donald Trump, který se netají tím, že chce vyjednat s Putinem rychlý mír na Ukrajině.
Nová republikánská administrativa by také mohla zmírnit protiruské sankce. V případě, že k tomu dojde, Orbánova vláda požaduje, aby stejný postoj zaujala i unijní sedmadvacítka. „Dochází k významné změně v americké administrativě. Měla by proběhnout výměna názorů, než se rozhodneme prodloužit sankční režim na dalších šest měsíců,“ vysvětlil maďarský ministr pro unijní záležitosti János Bóka.
Naopak končící prezident Spojených států Joe Biden ještě na poslední chvíli sankční režim zpřísnil. Navíc zařadil zhruba stovku ruských subjektů z finančního, energetického a obranného sektoru do jiného zákona, aby zkomplikoval Trumpovo úsilí je odstranit ze sankčního seznamu.
Ruská aktiva v objemu 190 miliard eur se nacházejí v belgickém centrálním depozitáři Euroclear. Zisky z nich navíc mají splácet půjčku pro Ukrajinu ve výši 50 miliard dolarů. Celá finanční transakce se může stát klíčovým bodem při potenciálním vyjednávání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Unijní úředníci se ale obávají, že v případě neprodloužení sankcí by „peníze byly druhý den v Rusku“, protože organizace Euroclear by neměla žádný právní základ prostředky zadržovat.
„Mám z toho opravdu velké obavy a ostatní by měli mít také,“ citoval britský list vysokého diplomata EU, který pravidelně jedná s maďarskými představiteli. Podle něj hrozí vysoké riziko, že Orbán neustoupí a sankce nebudou prodlouženy.
Válečný dekret ovšem umožňuje králi zablokovat převod majetku ze země u belgických subjektů, jako je Euroclear. Královský palác odmítl sdělit, zda byl v této záležitosti představiteli EU osloven. Každopádně o použití zmíněného dekretu by stejně musela rozhodnout belgická vláda.