Prezident USA Donald Trump už měl podle médií vyjádřit nespokojenost s ruským přístupem a zdržovací taktikou Vladimira Putina (ilustrační obrázek)
koláž Hrot24 / Shutterstock.com
Obchodní nátlak
Američtí senátoři chtějí zlomit Putina. Cla na ruskou ropu a uran mají dosáhnout 500 procent
Zavedení extrémně vysokých cel na ruskou ropu, plyn a uran ve výši několika stovek procent má podle amerických senátorů donutit Moskvu skončit s agresí na Ukrajině. Ke vzácné shodě došlo mezi politiky republikánů a demokratů.
redaktor
Dosavadní americké sankce uvalené na Rusko kvůli válce na Ukrajině byly jen slabým odvarem toho, co nově navrhují zákonodárci v USA. Senátoři z obou znesvářených politických táborů se shodli na tom, že je nutné uvalit cla na ruské suroviny ve výši neuvěřitelných 500 procent, pokud Moskva nepřistoupí na mírovou dohodu s Kyjevem nebo bude zpochybňovat suverenitu Ukrajiny.
Nová legislativa s názvem The Sanctioning Russia Act of 2025 má prostřednictvím tučných cel uvalených na ruské suroviny zásadně zkomplikovat další válčení na straně Kremlu.
Snahu senátorů ze Spojených států ocenila nezisková organizace Razom, která mezi Američany lobbuje za podporu pro Ukrajince. Obří cla mají podle ní ukončit brutalitu režimu Vladimira Putina.
Za novým zákonem stojí vlivný republikánský politik Lindsey Graham a demokrat Richard Blumenthal. Opatření počítá s uvalením primárních i sekundárních cel.
Týká se tedy i subjektů nebo států třetích stran, které budou nakupovat a případně dále prodávat ruskou ropu, zemní plyn, uran či další produkty.
Šéfka neziskovky Razom Svitlana Romanková doufá, že tento zákon bude přijat. Znamenal by podle ní vážnou ránu pro financování další války.
Americký prezident Donald Trump už měl podle médií vyjádřit nespokojenost s ruským přístupem a Putinovou zdržovací taktikou, na kterou bezpečnostní odborníci a zpravodajci upozorňují delší dobu.
Zákon má přitom podporu 25 republikánských a 25 demokratických senátorů a signalizuje vysokou míru konsenzu s tvrdším přístupem vůči Moskvě i uznání toho, že Putin je agresorem.
Senátorům se nelíbí, že ruský prezident odmítá americké návrhy na uzavření příměří a jednání o míru. Naopak si klade stále nové podmínky a požaduje zrušení sankcí například pro ruské banky. Navíc jeho armáda zintenzivnila nálety na energetické a civilní cíle na Ukrajině.
Romanková vidí v návrhu zákona naději, že Kreml konečně svou agresi a brutalitu vůči sousední zemi ukončí. Příjmy z prodeje fosilních zdrojů jsou totiž primárním zdrojem peněz pro ruský rozpočet a vedení války.
Američané by ale měli jít ještě dále a zakázat všem firmám ze Spojených států, aby podnikaly na ruském trhu. V tomto ohledu odborníci připomínají společnost SLB (Schlumberger), která poskytuje služby tamnímu ropnému průmyslu a odmítá svůj byznys v největší zemi světa ukončit.