Americké stíhačky F-16 dostala Ukrajina od evropských spojenců
Foto: VanderWolf Images / Shutterstock.com
Americké stroje v akci
Ukrajinský pilot F-16 si libuje, jak se pomocí stíhaček od spojenců daří ničit ruské pozemní cíle
Ukrajinské letectvo si chválí americké stíhací stroje F-16, které používá k ničení ruských cílů za frontovou linií.
redaktor
Ukrajinské letecké síly se chlubí tím, jak efektivně používají americké stíhací stroje čtvrté generace, které v americkém letectvu slouží už od roku 1978. Ukrajina získala zatím 16 strojů od Belgie, Dánska, Nizozemska a Norska. Celkem jich mají přislíbeno 85.
„Naši piloti obsluhující západní stíhačky prokázali vynikající výsledky v bojových misích proti vzdušným i pozemním cílům,“ napsalo ukrajinské letectvo.
Černé pondělí pro ruské letectvo. Přišlo o čtyři vrtulníky a jednu stíhačku
Klíčovou roli v jejich misích sehrává varovný systém před ruskou protivzdušnou obranou, jenž je propojen se systémem řízení elektronického boje dánské společnosti Terma, napsal časopis Forbes.
Jeden z ukrajinských pilotů popsal, jak stíhačky v bojích proti Rusům pomáhají. Kromě průzkumných misí, kdy odhalují ruské radary, úspěšně ničí i další ruské pozemní cíle. K provádění pozemních úderů jsou osvědčené stíhací stroje vybaveny vysoce přesnými leteckými střelami.
Přesnost zásahů naváděných střel je takřka chirurgická. „Pokud chceme, naše bomba může někomu vletět do okna,“ tvrdí v rozhovoru pilot F-16, jehož jméno bylo z bezpečnostních důvodů utajeno.
On i jeho kolegové provádějí denně několik bojových misí. Úspěšnost ničení nepřátelských cílů dosahuje osmdesáti procent, tvrdí Kyjev.
„Své cíle známe předem. Naše zpravodajství funguje docela dobře, navzdory tvrzením médií, že nedostáváme zpravodajské údaje. Dalo by se říci, že se naše zpravodajské síly velmi rychle přizpůsobují a dostáváme aktuální informace,“ dodal ukrajinský stíhač.
Ukrajina zdůrazňuje, že se i na ruském území zaměřuje na legitimní vojenské cíle. Například nedávno zničila v Kurské oblasti základnu ruských vojáků.
Operaci obhajuje s tím, že odkloní značnou část ruských jednotek, čímž se podaří stabilizovat frontu na východě země u města Pokrovsk v Doněcké oblasti.
Kyjev odmítá tvrzení Kremlu, že se musel z Kurské oblasti stáhnout a přišel kvůli obklíčení o tisíce vojáků. Tvrzení Kremlu přejal i americký prezident Donald Trump.