Zejména ukrajinské ženy s dětmi se už nechtějí do své vlasti vracet
Sven Hansche / Stock Holm / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Uprchlíci
Až zavládne mír: Jen čtvrtina Ukrajinců v Česku se chce vrátit domů. Budou muset?
V zemích Evropské unie žije přes čtyři miliony ukrajinských uprchlíků. Jaký bude jejich osud, až na Ukrajině zavládne mír a skončí jejich dočasná ochrana? Ti, kteří se usadili v Česku, chtějí v drtivé většině zůstat. Jedná se nejméně o dvě stě tisíc lidí.
redaktor
Pokud Ukrajina s Ruskem uzavřou mírovou smlouvu, mělo by se na 4,3 milionu Ukrajinců v EU, kteří od začátku války opustili svou domovinu, vrátit. Většina z nich se ale už stěhovat nechce. Jen v Česku, kde ukrajinští uprchlíci tvoří 3,6 procenta populace, plánuje návrat jen necelá čtvrtina, až jim vyprší víza.
Jednou z těch, kdo zpět na Ukrajinu nechvátají, je Anna Nadudaová, která v Česku žije se svým jedenáctiletým synem. O jednoho syna vinou nehody přišla už v roce 2021. „Mám obrovský strach ze ztráty dalšího dítěte,“ vysvětlila pro rádio RFE/RL hlavní důvod, proč by ráda zůstala v Česku. „Praha nás přijala s láskou,“ dodala sochařka a učitelka.
Její syn se rychle naučil česky a v Praze si už udělal kamarády. „Chci, aby mé dítě vyrůstalo ve stabilním a pozitivním prostředí,“ zdůraznila Ukrajinka. Pobyt v Česku jí umožňuje vízum vydané na základě evropské směrnice o dočasné ochraně. Nyní platí do března 2026.
Co se stane po tomto datu, není zatím jasné. Podle ministerstva vnitra bude pravděpodobně zavedeno přechodné období, pokud na Ukrajině válka skončí. Uprchlíci budou mít čas se rozhodnout, zda se vrátí domů, nebo zvolí jiný druh povolení k pobytu.
Nyní v Česku žije s vízy dočasné ochrany 389 tisíc Ukrajinců. Od dubna si budou moci žádat o speciální vízum k pobytu, které by jim mohlo otevřít cestu k trvalému pobytu. Žadatelé ale budou muset prokázat hrubý roční příjem ve výši 440 tisíc korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odhaduje, že zhruba dvě stě tisíc Ukrajinců bude chtít zůstat. Reálně to bude ale vyšší číslo.
Španělsko sází na migranty a jeho ekonomice to svědčí
Vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům Hana Franková uvedla, že Ukrajinci teoreticky budou moci i po skončení války žádat o azyl. Podmínky ohledně výše příjmů pro udělení víza k pobytu podle ní ale splní jen deset procent z nich.
Zejména ženy s dětmi se obávají, že ve východní Evropě budou násilnosti pokračovat i po případném uzavření příměří. Nevěří, že Rusko podepíše mírovou dohodu, kterou by dodrželo.
„Nemáme válku s Ruskem tři roky. Je to válka trvající tři století, vždycky se vrátí,“ varuje ukrajinská fotografka a právnička původem z Melitopolu Julia Dobroninová, která nyní žije v Praze a pomáhá dalším migrantům s integrací do české společnosti.
Více než milion ukrajinských uprchlíků žije v Německu, téměř milion v Polsku. Ani oni nevědí, jaký bude jejich osud po skončení války. Podpora veřejnosti a solidarita s Ukrajinci v obou zemích klesá.
Jen v Česku stát vydal na podporu uprchlíkům z Ukrajiny 62 miliard korun, oni sami zaplatili na daních a dalších poplatcích od roku 2022 celkem 55 miliard korun. Za rok 2024 odvedli o téměř šest miliard korun více, než vyčerpali na sociálních dávkách.