Likvidace dvou vrtulníků Kamov Ka-52 dohromady v přepočtu za bezmála 740 korun je pro ukrajinské síly cenným úspěchem
Foto: Fasttailwind / Shutterstock.com
Vojenská technika za stovky milionů
Černé pondělí pro ruské letectvo. Přišlo o čtyři vrtulníky a jednu stíhačku
Ruské vojenské letectvo nebude v dobrém vzpomínat na čtvrté březnové pondělí. Ukrajinské speciální síly totiž zničily pomocí raketometů HIMARS čtyři vojenské vrtulníky, a ještě na východě Ruska spadla stíhačka Su-25 během cvičného letu. Za incidentem stojí technická porucha.
redaktor
Datum 24. března 2025 se zapíše černým písmem do historie ruského vojenského letectva. V jediném dni totiž přišlo o pětici svých strojů. Kyjevské speciální síly se chlubí atakem na nechráněné vojenské helikoptéry pět desítek kilometrů za ukrajinskou hranicí v Bělgorodské oblasti.
Pomocí amerických raketometů HIMARS zničily ukrajinské jednotky na zemi dva vrtulníky Kamov Ka-52 a dvojici helikoptér Mi-8.
Zvláště prvně jmenované stroje, které se sériové vyrábějí od roku 2008, jsou citelnou ztrátou, protože každý z nich přijde na 16 milionů dolarů (368 milionů korun). Cena sovětských Mil Mi-8 se pohybuje mezi deseti a 15 miliony dolary (230 až 345 milionů korun).
„Nepřítel si myslel, že v hlubokém týlu je v bezpečí. Opět jsme dokázali, že pro speciální síly není nic mimo dosah,“ pochlubili se příslušníci ukrajinských speciálních sil. Ruská strana ale ztrátu strojů popírá s tím, že je stihla po útoku „evakuovat“.
Ukrajinci si likvidaci helikoptér a letadel pochvalují, protože to snižuje schopnosti ruské armády podporovat útoky pěchoty v oblasti frontových bojů. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že Rusko už od začátku války přišlo celkově o 335 vrtulníků a 370 letadel.
Helikoptéra Kamov Ka-52 je navržena jako dvojmístný bitevní vrtulník, který útočí na nepřátelské tanky a další obrněnou techniku a živou sílu. Dosahuje maximální rychlosti 290 kilometrů za hodinu. Mi-8 je nejrozšířenější vojenskou helikoptérou světa a slouží hlavně pro transport vojáků a dalšího vojenského vybavení.
Americký generál Christopher Cavoli, který velí americkým jednotkám v Evropě a Africe, loni před americkými zákonodárci uvedl, že Rusko už přišlo v konfliktu se sousedem o deset procent své letecké flotily.
Ruské ministerstvo obrany přiznalo, že 24. března havaroval stíhací stroj Suchoj Su-25 v ruském Přímořském kraji kvůli technické poruše. Pilot se údajně katapultoval a byl zachráněn pátracím týmem.
Rusové jednají s Američany o podmínkách příměří a následném míru. Ukrajinci už souhlasili s okamžitým příměřím na třicet dní. Kreml ale po posledním jednání se zástupci Bílého domu v Saúdské Arábii odmítl sdělit podrobnosti rozhovorů.
Rusko má zájem o ukončení bojů v oblasti Černého moře a obnovení obilné dohody z roku 2022, od které o rok později odstoupilo. Dalších jednání by se podle Moskvy měla účastnit také Organizace spojených národů, které je vyčítáno, že není akceschopná a její rezoluce válčící strany nedodržují.