Drony se už staly neodmyslitelnou součástí moderního bojiště (ilustrační obrázek)
Shutterstock.com
Vojenské technologie
Americká firma slibuje revoluci ve válce dronů. Už je nebude možné rušit, nepotřebují GPS
Společnost Maxar se zabývá detailním družicovým snímkováním planety. Nově se chlubí softwarem, který umožní operátorům dronů získat přesné souřadnice polohy bezpilotních strojů při absenci satelitní navigace.
redaktor
Firma z Colorada tvrdí, že vyvinula speciální software Raptor, první svého druhu, který má způsobit doslova revoluci v současném využívání dronů ve válečných konfliktech. Bezpilotní prostředky už nebudou naváděny pomocí systému GPS, který lze rušit a zmást tak jejich operátory. Raptor má poskytovat data v reálném čase, i když je GPS zablokován.
„Stane se z toho standardní způsob, jak v budoucnu drony ovládat. Je to velká změna,“ tvrdí Anders Linder, generální ředitel mezinárodní divize společnosti Maxar .
V probíhajícím konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem jsou satelitní data zásadní pro operátory dronů obou stran. Stále dokonalejší rušení nebo upravování satelitní navigace znamená snižování úspěšnosti misí bezpilotních letounů.
Software Raptor nabízí variantu navádění, která systém GPS vůbec nepotřebuje. Poskytuje extrémně detailní trojrozměrnou mapu povrchu Země s přesností na tři metry. Linder hovoří o digitální mapě jako o dvojčeti skutečného světa.
Operátor vidí pomocí kamery na dronu skutečný povrch země, který bude porovnáván s 3D digitální mapou. Software pak nabídne přesné souřadnice potenciálních cílů útoku.
Maximální odchylka tří metrů splňuje i nejvyšší úroveň přesnosti podle směrnic NATO, chlubí se firma z Colorada. Systém byl testován v několika zemích včetně zkoušek v nezveřejněné oblasti aktivního konfliktu, uvedla společnost.
Linder dodal, že bez války na Ukrajině by nedošlo k rychlé inovaci nových vojenských technologií, včetně řešení Raptor. „Jsem si jistý, že technologický závod na obou stranách konfliktu se zrychlí,“ míní Mitch Free, který má v Maxaru na starosti technologická řešení pro mezinárodní trh.
Americký odborník na vojenské drony Samuel Bendett potvrdil, že vyřešit fungování bezpilotních prostředků v zóně, kde nefunguje satelitní navigace, bude pro budoucnost dronů zásadní. Navíc roste riziko, že se při větších konfliktech mohou stát nepřátelským cílem i družice, které navigační systémy poskytují.
Americká technologická novinka by také mohla usnadnit útoky dronů ve větších počtech a zdokonalit taktiku během jejich nasazení.