Německo bude spalovat zemní plyn i po roce 2035
Shutterstock.com
Klimatická neutralita se odkládá
Německo bez fanfár opouští zelené sny. Plynové elektrárny získají dotace na další dekády
Němečtí poslanci souhlasili s tím, že plynové elektrárny budou moci získat státní dotace až do roku 2042, tedy sedm let po svém původně ohlášeném konci. Klimatické neziskovky varují, že se budou fosilní zdroje spalovat ještě mnohem déle.
redaktor
Největší evropská ekonomika se nachází v hluboké ekonomické krizi. Kvůli problémům německého hospodářství už také padla vláda nevýrazného kancléře Olafa Scholze. Vládu kromě socialistů a Zelených původně tvořila i liberální FDP, která ale odešla. Předčasné volby se budou konat 23. února a favoritem na vítězství je konzervativní koalice CDU/CSU. Na druhém místě je pak protiimigrační AfD.
Největším problémem německé ekonomiky jsou od začátku války na Ukrajině vysoké ceny energií. Ruský zemní plyn přitékající plynovody byl výrazně levnější než současné dodávky LNG z Ameriky, ale i z jiných koutů světa. Německo se navíc vzdalo jaderné energie a v rámci takzvané Energiewende vsadilo na obnovitelné zdroje.
Nyní ale německý kabinet, ve kterém vede ministerstvo hospodářství a energetiky zelený politik Robert Habeck, couvá ze zásadního cíle, že do roku 2035 bude německá energetika komplet nezávislá na spalování fosilních zdrojů.
Německý parlament totiž prodloužil režim dotací i pro paroplynové elektrárny do roku 2030. V praxi to ale znamená, že se dotace vyplácejí následujících dvanáct let, takže bude stát spalování zemního plynu podporovat až do roku 2042, napsala agentura Bloomberg. Dotace se vztahují na kombinovanou produkci elektřiny a tepla.
Rozhádaná Unie. Část zemí chce otevřít ruské plynovody a ukončit válku na Ukrajině
Nové opatření ale kritizují zástupci německých klimatických a ekologických organizací. Podle nich to dokazuje, že německé vlády nemají vůbec jasno, jak snižovat emise skleníkových plynů. Také šéf CDU Friedrich Merz už připustil, že bude nutné postavit až padesátku nových tepelných elektráren, které budou spalovat zemní plyn. Tyto zdroje mají většinou životnost několik dekád.
Německo přitom patřilo jen mezi několik zemí Evropské unie, jež se zavázalo dekarbonizovat svou energetiku už v roce 2035 a dosáhnout klimatické neutrality v roce 2045, tedy o pět let dříve, než je plán Bruselu.
Němečtí Zelení až dosud tvrdili, že celý plynárenský sektor může po roce 2035 přejít na zelený vodík, který se bude vyrábět z energie pocházející z větrných a solárních parků. Jeho výroba je ale stále velmi drahá a projekty na jeho výrobu se odkládají, protože o něj není zájem. Plán přinutit německé plynové elektrárny po roce 2035 přejít právě na tuto ekologickou surovinu tak vláda také zrušila.
Zelený think-tank Öko-Institut už varoval, že poslední kroky vlády i parlamentu jsou v rozporu se stávajícími klimatickými závazky a hrozí, že Německo bude závislé na dodávkách zemního plynu i po roce 2045.