Německá spolková banka má v New Yorku uloženo zlato za více než 100 miliard eur, teď uvažuje o jeho odvezení (ilustrační obrázek)
Shutterstock.com
Obavy o drahý kov
Američanům nevěříme. Němci chtějí přesunout svůj zlatý poklad z New Yorku do Frankfurtu
Obchodní válka Ameriky se zbytkem světa včetně EU a spojenců v rámci NATO obnovila u německých poslanců debatu o tom, že by si největší evropská ekonomika měla z New Yorku převézt zásoby zlata, které mají hodnotu přes sto miliard eur.
redaktor
Je naše zlato v sejfech americké centrální banky v bezpečí? Tuto otázku si opakovaně kladou němečtí politici. Zatímco v předchozích letech byly obavy ojedinělé, nyní během prvních měsíců působení Donalda Trumpa v prezidentském úřadu jsou stále naléhavější.
Německo má přitom na celém světě hned po Spojených státech největší zásoby zlata, uvádí se až 3352 tun. Velkou část – okolo 37 procent – má jeho centrální banka uloženu právě v New Yorku.
Spolkový finanční dům ale tvrdí, že zásoby cenného kovu jsou u amerického Federálního rezervního systému (Fed) na dobře chráněném místě.
Současná hodnota německého zlatého pokladu, který je uložen ve Spojených státech, dosahuje 113 miliard eur (2,8 bilionu korun). Jedná se o 1236 tun zlata.
Podle dostupných informací leží hluboko pod zemí na Manhattanu v newyorské pobočce amerického Fedu. Dohoda mezi oběma zeměmi má zaručit, že Německo bude mít v případě potřeby okamžitý přístup k hotovosti v dolarech.
Oficiální zástupci Bundesbank musejí osobně spočítat zlaté cihly.
„Samozřejmě, tato otázka nyní vyvstává znovu,“ řekl deníku Bild k potenciálnímu převozu zlata Marco Wanderwitz, končící poslanec z Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Obává se, zda je moudré tak velkou část zlatých zásob státu udržovat v zahraničí. Už v roce 2012 požadoval, aby německá centrální banka provedla v amerických trezorech kontrolu stavu zlata pocházejícího z nejvýkonnější evropské ekonomiky.
Jeho kolega z CDU, europoslanec Markus Ferber, také volá po větší transparentnosti a důslednějšímu dohledu nad německým zlatým pokladem.
„Oficiální zástupci Bundesbank musejí osobně spočítat zlaté cihly,“ řekl Ferber. Signalizuje to, že němečtí zákonodárci začínají ztrácet důvěru v Ameriku.
Přitom hlavně americké úřady a instituce stály za vznikem Spolkové republiky Německo po druhé světové válce a přispěly i k hospodářskému zázraku země v 50. letech minulého století.
Spekulace o tom, zda je zlato ve Spojených státech v bezpečí, přiživil i Trumpův poradce a miliardář Elon Musk, který požaduje, aby byly v přímém přenosu přepočteny zlaté zásoby Američanů v budově Fedu v trezorech ve Fort Knox.
Úložiště drahých kovů americké centrální banky v Kentucky patří mezi největší v zemi. Musk ale zpochybnil pravost údajů o množství zlatého pokladu a požaduje nový audit.
Guvernér německé centrální banky Joachim Nagel odmítá jakoukoliv hysterii ohledně bezpečnosti zlata uloženého v New Yorku. „Máme důvěryhodného a spolehlivého partnera ve Fedu v New Yorku pro skladování našich zlatých držeb,“ zdůraznil Nagel.
V minulosti ale už k převozu německých zlatých zásob došlo. V roce 2013 převezla spolková banka své lesklé cihly uložené v Paříži do Frankfurtu, kde má sídlo.
Argumentovala tím, že už není potřeba mít zlato ve Francii, když mají obě země společnou měnu euro. Přes polovinu zásob zlata nyní leží ve Frankfurtu, zhruba třináct procent je umístěno v Londýně.