Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák
Michal Čížek / Hrot
Udržitelnost
Stavět proti sobě ekologii a konkurenceschopnost je chyba, řekl ministr Dvořák
Dodal také, že Evropská unie podle něj bude čelit tlakům na to, aby se rozložila.
čtk
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) považuje za chybu stavět proti sobě témata environmentální politiky a konkurenceschopnosti. Modernizace a důraz na zelenou tranzici je podle něj naopak výzvou a příležitostí pro český průmysl a firmy. Řekl to na dnešní konferenci České priority v evropské politice, kterou pořádá server Euractiv.
Výsledky loňských voleb do Evropského parlamentu priority lehce přeskládaly, míní Dvořák. Vytlačení ekologické transformace tématem konkurenceschopnosti považuje za nešťastné. Velká shoda alespoň v určité části politického spektra panuje na bezpečnosti, uvedl.
„Jsme konfrontováni se situací, kdy kousek od hranic EU zuří válka, kterou stále nejsme schopni nějakým způsobem vyřešit, dokončit,“ řekl s odkazem na válku na Ukrajině.
Pětiletá jízda s Green Dealem do zeleného chudobince
Nějakým způsobem se podle ministra bude muset unie postavit také k nárůstu vlivu informačních technologií nebo sociálních sítí. Po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa rovněž Evropa bude muset mnohem víc klást důraz na svou obranu a odolnost vůči vlivům ze zahraničí, podotkl Dvořák.
Vedoucí kabinetu eurokomisaře Jozefa Síkely Lucie Šestáková podotkla, že priority každé Evropské komise jsou stanovovány na základě jiné geopolitické situace. Úkoly nové komise se tak utvářejí na základě války na Ukrajině, potřeby udržet energetickou stabilitu, tlaku na zelenou tranzici, digitální transformaci a nutnost posílit postavení EU na světové scéně.
V aktuální komisi jsou podle Šestákové portfolia komisařů rozsáhlá a mají přesah mezi sebou, tím pádem je kladen velký důraz na vzájemnou koordinaci. Jedním z velkých úkolů komise pak podle šéfky Síkelova kabinetu bude zjednodušování legislativy.
Expremiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla podotkl, že Česko si příliš neumí priority zformulovat. Vláda si na operativní úrovni počíná docela dobře, na strategické úrovni ale nemá jasno, co by se konkrétně mělo prosazovat.
EU má ve srovnání s USA pocit, že je příliš zregulovaná, nelze to ale příliš porovnat, neboť Spojené státy jsou „příšerně zregulované zejména soudními rozhodnutími,“ podotkl Špidla. „Naše zásadní nevýhoda ve vztahu k USA je nízká úroveň integrace,“ dodal.
Dvořák uvedl, že by si nevsadil na to, že hlavním trendem bude integrace, naopak bude EU čelit tlakům na to, aby se rozložila, když ne na 27 entit, tak na menší či větší bloky. Zmínil „cunami dezinformací“ či ovlivňování voleb ze strany Ruska i Číny.
Nelze podle něj vyloučit variantu, že se postupně k moci v jednotlivých zemích dostanou lídři, kteří budou tlačit národní zájmy, aniž by je byli schopni přesně definovat.