Donald Trump, prezident USA
Shutterstock.com
Flexport varuje: Spotřebitelé se otočí zády a podnikatelé zavřou krám
„Zavřou kšeft, přijdou o práci a už nikdy neotevřou.“ Tak stroze popisuje Ryan Petersen, šéf logistické společnosti Flexport, dopad 145% cel na čínské zboží. Podle něj by tato opatření mohla zničit až 80 % malých podniků, které dovážejí zboží z Číny.
šéfredaktor
„Mluvíme tu o milionech nezaměstnaných,“ říká Petersen v podcastu The Prof G Pod. Jako příklad uvádí zdánlivě banální produkt: zahradní pizza trouby. „Když jejich cena kvůli clům vyskočí o 50 %, lidé si raději objednají pizzu z Domina. A prodejce zkrachuje.“
Problém podle něj není v nedostatku alternativ, ale v tom, že většina dováženého zboží patří do kategorie „raději si koupím, ale nemusím“. Od dekorací po hobby nářadí – pokud zdraží, zákazníci jednoduše sáhnou po službách místo produktů. „Právě proto si myslím, že USA nakonec couvnou,“ dodává Petersen.
Trumpova hra s ohněm: Clo jako politická zbraň
Ironií je, že s podobným scénářem počítá i samotný Donald Trump. „Lidé přestanou nakupovat, a to nikdo nechce,“ prohlásil prezident v dubnu v Oválné pracovně. Přiznal, že další zvyšování cel by mohlo zpomalit spotřebu – klíčový motor americké ekonomiky. Jeho slova přicházejí v době, kdy Čína odmítá Trumpovu „celní matematiku“ jako „vtip bez ekonomického smyslu“ a pět malých firem žaluje vládu za překročení prezidentských pravomocí.
„Zákazníci jsou paralyzovaní,“ popisuje Petersen atmosféru v byznysu. Dodavatelské řetězce se podle něj staly hrou na schovávanou: po clech na Kanadu a Mexiko už žádná země není „bezpečná“. A velké společnosti jako Southwest Airlines varují před recesí – letecký průmysl prý už v ní podle šéfa společnosti je.
Proč malé firmy žalují Bílý dům
Petice pěti podniků u Amerického soudu pro mezinárodní obchod není jen právní revolucemi. Jde o existenční otázku: mohou cla dosáhnout 245 % pod záminkou „národní nouze“? Žalobci, od výrobce bicyklů po prodejce kuchyňského náčiní, tvrdí, že Trump zneužil zákon o ekonomických krizích (IEEPA), aby obešel Kongres.
Petersenův Flexport, který sám získal v roce 2022 investice 935 milionů dolarů, stojí v centru této bouře. Jeho data o 438 miliardách dolarů ročně v čínském importu (13 % celkového objemu) ukazují, proč je každé procento cely politikou i psychologickou zbraní. „Nejde jen o čísla. Jde o to, kdo přežije,“ shrnuje Petersen. A pizza trouby? Ty jsou jen začátek.