Donald Trump, prezident USA
Shutterstock.com
„Trumpova cla jsou pro nás výhra,“ říká šéf ServiceNow. Proč se část byznysu přestává bát
Zatímco většina byznysových lídrů bije na poplach kvůli Trumpovým tarifům, Bill McDermott, CEO společnosti ServiceNow, mává nad kávou rukou. „Firmy teď řeší nejistotu – a to je přesně naše parketa,“ říká v rozhovoru pro magazín Fortune. Jeho společnost, která pomocí AI šetří firmám čas i peníze automatizací rutinních úkolů, podle něj zažívá zlaté časy.
šéfredaktor
„Když se firmy začnou bát o marže, hledají řešení, které rychle ušetří. A my jim ho dáme do pár týdnů,“ dodává se sebevědomím člověka, jehož akcie po propadu o 6 % v dubnu vyskočily o pětinu. „Cla nás nezničí, ale nakopnou,“ říká šéf ServiceNow.
Trumpovo „zemětřesení“ spustilo vlnu kritiky i nadějí. Zatímco 67 % ze 329 oslovených ředitelů v anketě považuje tarify za riziko, McDermott není s opačným tvrzením sám. Například odborový svaz Teamsters vidí ve clech příležitost vrátit výrobu do USA. „Tarify obnoví důstojná pracovní místa,“ hájí kroky Kara Deniz z Teamsters. Jenže realita je složitější: Čínské zboží zatížené 145% clem zdraží vše od elektroniky po léky, což podle demokratického právníka Dana Rayfielda dopadá hlavně na střední třídu v USA. Průzkumy ukazují, že 50 % Američanů cla považuje za škodlivá, zatímco 39 % věří v dlouhodobý růst.
Kdo zaplatí účet?
„Cla jsou jako cholesterol – někdo je potřebuje, jiného zabijí,“ glosuje situaci ekonomický analytik James Carter. Zatímco průmyslové podniky řeší, jak přežít zdražení dovozních komponentů, šéf JPMorgan Jamie Dimon varuje před inflační spirálou. „Ceny už teď létají jako šílené,“ píše ve výroční zprávě. Trump ale zůstává neoblomný: „Obchodní deficity s Čínou jsou ostuda. Cla jsou jediný lék.“ Ačkoli 90 zemí už jedná o dohodách, které by tarify odvrátily, otázka zní: Stihnou to dřív, než se strach z recese změní v realitu?