Solární válka na obzoru: USA uvalují rekordní cla na asijské panely
vytvořeno v Midjourney
Obchodní války
Solární válka na obzoru: USA uvalují rekordní cla na asijské panely
Americké ministerstvo obchodu vstoupilo do globálního energetického souboje s razancí, která bere dech: cla až 3521 procent na solární panely z Kambodže, Thajska, Malajsie a Vietnamu. Tento krok, oznámený jen pár dní poté, co čínský prezident Si Ťin-pching navštívil jihovýchodní Asii, odhaluje nejen ekonomické třenice, ale i geopolitickou hru o dominanci v zelené revoluci.
šéfredaktor
Nejtvrdší rána dopadla na Kambodžu, kde některé exportéry čekají cla 3521 % – trest za neochotu spolupracovat s vyšetřovateli.
Naopak malajská pobočka čínské Jinko Solar vyvázla s 41procentní sazbou. Thajská Trina Solar, další čínský gigant, má platit 375 procent. Žádná z firem dosud na žádost BBC o komentář nereagovala.
Geopolitické pozadí konfliktu
Za celní válkou se rýsuje střet dvou vizí. Zatímco Čína během loňského summitu varovala před „jednostranným zastrašováním“, Washington zdůrazňuje férový obchod.
Trumpova původní cla na čínské zboží (až 145 procent) se nyní mohou kombinovat s novými sazbami, což u některých produktů vytvoří daňovou zátěž až 245 procent. Peking odpověděl vlastními cly 125 procent na americké zboží a slibuje „boj do posledního dechu“.
Zelená energie v červených číslech?
Odborníci varují: solární boom by se mohl zpomalit právě v okamžiku, kdy je nejvíc potřeba. „Je to jako přestřihnout lano při výstupu na horu,“ komentuje pro BBC ekonomka Linda Greenová z think-tanku Energy Futures.
Zároveň dodává: „Pokud Čína skutečně dotuje vývoz, je reakce USA logická. Jen musíme najít rovnováhu mezi ochranou trhu a klimatickými cíli.“
Rozhodující slovo bude mít v červnu americká Komise pro mezinárodní obchod. Do té doby zůstává ve hře vše – od diplomatických tlaků po tajná jednání firem. Jedno je jisté: solární panely, symbol naděje pro planetu, se stávají pěšáky v šachové partii velmocí.