Investice
Česká Wultra chrání aplikace velkých bank, teď získala 75 milionů na boj s kvantovými hrozbami
Jde o další český startup, který ukazuje, že z České republiky lze úspěšně vyvážet velmi pokročilé technologie do celého světa, pochvalují si investoři z Tensor Ventures.
tmn
Jak rychle nastoupila umělá inteligence a začala měnit způsob, jímž pracujeme, tak náhle by jednou mohly přijít kvantové technologie. Odborníci na kyberbezpečnost se obávají hlavně toho, že výkonné počítače na kvantové bázi ohrozí svou kapacitou tradiční metody kryptografie. A zejména ty, které chrání buď obrovské balíky peněz, nebo rozsáhlé soubory dat. V případě velkých bank jsou pak osobní data s finančními prostředky zásadně propojená.
Český startup Wultra chrání aplikace velkých finančních hráčů, jako jsou Raiffeisen Bank International, Erste Digital, OTP Bank nebo Global Payments. Nyní získal tři miliony eur, tedy okolo 75 milionů korun, od investičních fondů Tensor Ventures, Elevator Ventures a J&T Ventures na urychlení vývoje své technologie postkvantové autentizace. Ta má chránit banky a fintechy před nadcházející vlnou kvantových hrozeb.
„Očekáváme, že během příštích pěti let nastane takzvaný den Q, tedy okamžik, kdy se současné autentizační systémy stanou bezbrannými vůči útokům kvantových počítačů,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel a zakladatel společnosti Wultra.
A pokračuje: „Finanční instituce budou muset jednat velmi rychle, aby ochránily svou infrastrukturu. Zmíněná investice nám umožní vyvíjet autentizační řešení nové generace a expandovat na klíčové bankovní trhy, které si uvědomují naléhavost těchto postkvantových hrozeb.“
Dvořákovi není oblast inovací rozhodně cizí. Hrál například klíčovou roli při budování Inmite, firmy vyvíjející mobilní aplikace, kterou v roce 2014 koupil Avast. Na základě těchto zkušeností založil Petr Dvořák společnost Wultra, která se zaměřuje na finanční bezpečnost. Dnes Wultra nabízí softwarové i hardwarové autentizační prostředky pro mobilní zařízení, kterým důvěřují právě velké evropské banky.
Urychlená expanze
Investiční kolo Seed+ vedl česko-lucemburský deep tech fond Tensor Ventures Romana Smoly, Martina Drdula a Petra Ulvra. „Wultra má špičkovou technologii, která řeší noční můru každého bankéře na světě,“ říká Martin Drdul, spoluzakladatel Tensor Ventures.
„K jejímu řešení zároveň neexistuje alternativa, kterou by bylo možné nasadit tak rychle. Líbí se nám také, že jde o další český startup, který ukazuje, že z České republiky lze úspěšně vyvážet velmi pokročilé technologie do celého světa,“ dodává Ondřej Lipold, který měl v Tensor Ventures investici na starosti.
Příliv vyšších desítek milionů umožní Wultře vývoj postkvantových autentizačních řešení a expanzi firmy do západní Evropy a jihovýchodní Asie. Společnost plánuje v roce 2025 otevřít pobočku v Singapuru, aby mohla uspokojit rostoucí poptávku v tomto regionu. „Jihovýchodní Asie se pro nás stává jednoznačně klíčovým trhem. Finanční sektor v tomto regionu se velmi rychle vyvíjí a postkvantová autentizace se tam stává prioritou,“ vysvětluje Dvořák.
České kyberbezpečnostní společnosti věří i další investoři z J&T Ventures. „S rostoucí naléhavostí kvantových hrozeb pro finanční sektor má řešení společnosti Wultra předpoklady stát se základní bezpečnostní infrastrukturou pro banky a fintech firmy. Věříme, že firma nadále silně poroste a dovede celé odvětví do postkvantové éry,“ říká Adam Kočík, partner J&T Ventures.