Zleva Roman Smola, Martin Drdul a Petr Ulvr z Tensor Ventures

Tensor Ventures

Přes miliardu na umělou inteligenci i kvantové technologie. Česko přispěje do fondu s venture kapitálem

V Česku vznikne první fond rizikového kapitálu financovaný z prostředků Národního plánu obnovy ČR. Jeho správcem bude investiční společnost Tensor Ventures. Vybral ho Evropský investiční fond.

Filip Magalhães

„Stát sám o sobě určitě není dobrým investorem do venture kapitálu a do startupů. Tuhle oblast musí táhnout soukromý sektor,“ tvrdí Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Ve spolupráci s Evropským investičním fondem (EIF) tak spouští první fond rizikového kapitálu, který bude financovaný z prostředků Národního plánu obnovy ČR.

Tensor Ventures Co-investment Fund se zaměří na financování digitálních startupů v nejranější fázi, tedy v tzv. pre-seedu. Do nich bude koinvestovat i s dalšími fondy rizikového kapitálu na českém trhu. „Půjde nám hlavně o startupy, které se zabývají umělou inteligencí, kvantovými technologiemi, kyberbezpečností, nástroji pro vývojáře nebo digitálními biotechnologiemi,“ řekl při představení projektu generální partner Tensor Ventures Roman Smola.

Podle něj je dobře, že se stát v podobě ministerstva průmyslu snaží podporovat inovace a venture svět, aby se Česko začalo posouvat tím správným směrem. Koinvestiční fond má teď získat od MPO a EIF 500 milionů korun, cílová velikost má dosáhnout 1,25 miliardy. Další peníze mají přitéct od soukromých investorů.

Během příštích pěti let chce fond investovat do asi 50 digitálních startupů. „A to zejména těch, které zároveň podporují genderovou rozmanitost. Nový fond má podporovat zejména české startupy, budou ovšem možné i investice mimo Česko,“ doplnil Michal Košina z EIF.

„Tento nový ‚pre-seedový fond' je robustním nástrojem, který má motivovat soukromý kapitál, aby šel do VC investic. Ty jsou sice rizikovější, ale můžou přinést to, co potřebujeme – rozvoj dalších inovativních projektů tam, kde stále dochází k ‚selhání trhu',“ doplnil Očko s tím, že tento segment je dosud podfinancován.

Tensor Ventures patří mezi první správce fondů ve střední a východní Evropě, kteří se specializují na oblast takzvaného deep tech. Činnost zahájili v roce 2017 a krátce poté otevřeli svůj první fond ve výši přibližně půl miliardy korun, který se zaměřuje právě na výše zmíněné oblasti. 

V Česku už fond investoval například do firem Tatum, Pointee, Aireen nebo UltimateSuite. Poslední jmenovanou nedávno koupila americká společnost ServiceNow. V dubnu exitoval další startup Neuronix AI – ten ovládl americký výrobce čipů Microchip Technology.

EIF vybírá správce fondů, kteří pak investují do konkrétních projektů, firem a startupů. Z prostředků EU se tímto způsobem podporuje kapitálové financování českých podnikatelů. V tomto případě EIF vybíral z přibližně 10 správců fondů. V Česku již investoval do 17 fondů rizikového a rozvojového kapitálu, kterým doposud poskytl přibližně 8,3 miliardy korun. Pre-seed koinvestiční fond by se měl naplno rozjet v druhé půlce letošního roku.

Kromě podfinancování pre-seedové oblasti ale tuzemská startupová scéna řeší další problém – čeští startupisté nedávno požádali vládu o možnost dát svým raným zaměstnancům podíl na zisku z prodeje firmy. Systém takzvaných zaměstnaneckých akcií by podle nich významně pomohl české startupové scéně, aby už Česko nebylo „montovnou“, ale „mozkovnou“.