Domácí průmysl nevzkvétá (ilustrační foto)
Shutterstock.com
Česko 2025
Komentář
Český průmysl se trápí, ve světě to ale není lepší. A oživení je v nedohlednu
Nejistota spojená s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu je velkou brzdou pro investiční aktivitu v průmyslu obecně. Nikdo totiž pořádně neví, jak razantní ve skutečnosti bude ve své reálné obchodní politice, píše analytik Kryštof Míšek.
Kryštof Míšek
Do nového roku vstupuje česká ekonomika s bolestí klesající aktivity v tradičním ekonomickém odvětví. O tom, že tuzemská průmyslová základna se již delší dobu potýká s celou řadou problémů, se ví dlouho, ale situace se zatím příliš nelepší. Na vině je slabá poptávka na klíčových trzích.
Poslední data z českého průmyslu skutečně nezavdávají k příliš velkému optimismu. Index nákupních manažerů (PMI) poklesl v prosinci ze 46 bodů na 44,8, což představuje nejprudší pokles v tomto odvětví za posledních pět měsíců.
Segment se dle tohoto indikátoru nachází pod klíčovou hranicí 50 bodů (tedy pod „bodem pesimismu“) již od června 2022, kdy se po vypuknutí konfliktu na Ukrajině nejvíce projevily nabídkové šoky na energetickém trhu.
Tlumená poptávka zákazníků, a to jak na domácím trhu, tak na exportních trzích, jako je Německo, způsobila prudký pokles produkce a nových zakázek. Přesto zaměstnavatelé čekají určité oživení průmyslu v novém roce a zlepšení podmínek celkově.
V globálním měřítku zůstává rovněž průmyslová aktivita stále napjatá. Čerstvá data z čínské ekonomiky ukázala rovněž na relativně slabou poptávku. Čínský výrobní sektor zůstal v prosinci 2024 v pásmu expanze odvětví, ale růst nových objednávek a produkce zpomalil kvůli geopolitickým nejistotám a oslabené důvěře podniků.
Index nákupních manažerů (PMI) klesl z 51,5 bodu na 50,5 bodu. Výroba rostla čtrnáctý měsíc v řadě, i když tempo růstu objednávek se snížilo. Aktivita nákupu se zlepšila díky vyšším objednávkám a dodavatelé mírně zlepšili své výkony poprvé od května. Zásoby se zvýšily, ale pomaleji, zatímco počet pracovníků v průmyslu klesl.
Důvěra v podnikání zůstává na nejnižší úrovni od září, a to především kvůli hrozbě vyšších cel ze strany USA. Ostatně nejistota spojená s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu je velkou brzdou pro investiční aktivitu v průmyslu obecně. Nikdo totiž pořádně neví, jak razantní ve skutečnosti bude ve své reálné obchodní politice vůči EU, Číně, Kanadě nebo Mexiku.
A nejistota se přelévá rovněž do USA. Chicagský podnikatelský barometr, známý také jako chicagský index PMI, v prosinci 2024 dále klesl na 36,9 bodu oproti listopadové hodnotě 40,2 bodu a zaostal za tržními odhady 42,5 bodu. Nejnovější údaje naznačily, že ekonomická aktivita v Chicagu klesla již třináctý měsíc v řadě a zaznamenala nejprudší pokles od května.
Ukazuje se tedy, že nejistota v průmyslu se rozhodně netýká jen domácí ekonomiky, potýkají se s ní v tuhle chvíli takřka všichni globální producenti.
Autor je hlavním ekonomem Argos Capital