Expanze veřejného sektoru by aktuálně neměla být na pořadu dne. Státní výdaje by zasluhovaly větší revizi, míní expert Jakub Kuneš
Liberální institut / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Den daňové svobody
Není zase tak zle, říká expert Liberálního institutu. Češi letos začnou vydělávat „na sebe“ už 2. června
V letošním roce připadne Den daňové svobody na 1. června. Po 152 dnech, během nichž teoreticky pracovali na pokrytí všech veřejných výdajů, začnou Češi v pondělí 2. června konečně vydělávat sami pro sebe. Vyplývá to z každoroční analýzy Liberálního institutu.
redaktor
Ačkoli jde o stejný kalendářní den jako loni, podle nové zpřesněné metodiky jde fakticky o zlepšení – rok 2024 byl přestupný, a tedy o jeden den delší.
„Je potěšující vidět Česko jako jednu z prvních zemí Evropy i OECD, která Den daňové svobody oslaví. To ale v žádném případě neznamená, že by to měla být pozvánka k expanzi veřejného sektoru,“ komentuje výsledky ředitel Liberálního institutu Jakub Kuneš, absolvent Vysoké školy ekonomické a Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V čele instituce stojí od října loňského roku.
Letos institut upravil metodiku výpočtu, aby více odpovídala mezinárodním standardům. Dosavadní data totiž nadhodnocovala veřejné výdaje kvůli dvojímu započítání plateb za tzv. státní pojištěnce v systému veřejného zdravotnictví. Specifiku, které je typické hlavně pro Českou republiku.
„Toto zkreslení velikosti státu je v zahraničí marginální, ale u nás vede ke zbytečně nafouknutému obrazu veřejného sektoru,“ vysvětluje Kuneš důvody změny.
Podle spoluautora studie Daniela Bárty je Den daňové svobody, podobně jako složená daňová kvóta, cenným ukazatelem při sledování dlouhodobého vývoje velikosti státu a zdanění.
„Jednotlivé roky mohou být vychýleny specifickými událostmi, jako byl propad HDP v letech 2009 a 2020 nebo mimořádné výdaje na stropování cen energií v roce 2023. Dlouhodobý trend je ale pro porozumění vývoji zásadní. Například na Slovensku je patrný vzestupný trend daňové zátěže, zatímco Česko se drží na přelomu května a června,“ doplňuje Bárta.
U příležitosti Dne daňové svobody vydá Liberální institut i tematickou publikaci. Tu představí na tiskové konferenci ve čtvrtek 29. května, kde rovněž detailně rozebere výsledky a použité metodiky.