Dezerce v ukrajinské armádě
Ukrajinští vojáci jsou na velitele stále více naštvaní. I proto se množí se dezerce
Ukrajinci nemají po třech letech války s Ruskem velkou motivaci a odhodlání vést další boje, jako tomu bylo v prvních měsících po ruském útoku v roce 2022.
redaktor
Už jsme všichni unavení, nálada se zásadně změnila. Tak lze zjednodušeně shrnout pocity stovek tisíc ukrajinských vojáků, kteří už nemají velkou motivaci dále bojovat s ruskou přesilou. Výrazně také roste počet dezertérů, uvedl britský deník The Guardian.
Jeden z nich – voják Viktor (nejedná se o jeho pravé jméno - pozn. red.) – vysvětlil, že nejprve byl ochoten za svoji vlast položit i život. Po nečekaném útoku Ruska v únoru 2022 se dobrovolně přihlásil k obraně Kyjeva, když k hlavnímu městu Ukrajiny mířily ruské tanky a další těžká vojenská technika.
O rok později sloužil poblíž města Avdijivka na východě země, kde probíhaly dlouhé a vyčerpávající boje. „Když jsem dorazil, byl jsem velmi motivovaný,“ řekl.
Postupně u něj ale začalo růst rozčarování a frustrace z toho, jakým způsobem ukrajinští velitelé vedou boje s ruskými jednotkami. Podle něj nadřízení začali vydávat nerealistické rozkazy k udržení města, kde před válkou stála největší koksovna v Evropě.
Samotné město bylo považováno za jednu z největších ukrajinských pevností v Doněcké oblasti. „Uvědomil jsem si, že pro ně nejsem nikdo, jen číslo,“ postěžoval si. Před rokem, 17. února 2024, byli ukrajinští vojáci nuceni se stáhnout, protože jim hrozilo ruské obklíčení. Ústup byl podle deníku The New York Times špatně naplánován a probíhal chaoticky. I proto Rusové zajali několik stovek Ukrajinců.
Viktor pak přiznal, že loni v květnu opustil svou jednotku a dezertoval zejména kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům. Je tak jedním z tisíců vojáků, kteří odmítli dále bojovat.
I když je přesné číslo vojenským tajemstvím, ukrajinské úřady přiznaly aspoň to, že je vysoké. Dalším důvodem je, že mnoho vojáků sloužilo na frontě po mnoho měsíců prakticky bez rotace a bez dovolené.
Případy dezerce se také stále častěji dostávají do ukrajinských médií. Kyjevská vláda například začala vyšetřovat kauzu u 55. mechanizované brigády, od níž několik desítek mužů zmizelo během výcviku ve Francii a dalších 1700 mužů dezertovalo ještě před bitvou u Pokrovsku.
Velitel brigády Dmytro Rjumšyn byl zatčen a hrozí mu až deset let vězení za to, že nenahlásil masovou dezerci u své jednotky.
Kritici poukazují také na to, že vznik nových brigád provázejí problémy. Jsou tvořeny zejména nezkušenými nováčky, kteří se v bojích proti ruským jednotkám na východě Ukrajiny neosvědčili.
Na to prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval tím, že nařídil, aby byli nezkušení rekruti integrováni k jednotkám s ostřílenými bojovníky.
Viktor vysvětlil, že ukrajinské úřady často dezertéry ani netrestají nebo nehledají. Nyní provozuje na západě země dílnu, ve které opravuje vojenská vozidla. Přitom byl zkušeným snajprem, který má na kontě velké množství nepřátelských vojáků.
Ukrajinská ombudsmanka pro členy ozbrojených složek Olha Rešetylová připustila, že počet dezertérů v ukrajinské armádě roste.
„Jedná se o velký problém. Je to ale přirozené – po třech letech války. Lidé jsou vyčerpaní, chtějí vidět své rodiny. Jejich děti vyrůstají bez nich. Vztahy se často rozpadnou,“ zdůraznila.