Ruský tank, resp. to, co z něj zbylo po zásahu ukrajinské armády nedaleko Charkova
Foto: Jose Hernandez Camera 51 / Shutterstock.com
Válka v Evropě
Už prostě neexistují. Americký vojenský zpravodaj nastínil důvody, proč Rusko nemůže na Ukrajině vyhrát
Americký reportér a dokumentarista David Axe je přesvědčen, že Rusko nemá dostatek sil, aby úplně obsadilo území Ukrajiny. Zejména mu chybí moderní vojenská technika.
redaktor
Největší konflikt na evropské půdě za osmdesát let běží už čtvrtým rokem a nic nenasvědčuje tomu, že by se krvavá válka chýlila ke konci. Rusko stupňuje letecké útoky, Ukrajina zatím odolává i na východě země.
Čtyři východní regiony už Moskva formálně připojila ke svému území, které je s náskokem největší na světě. Ruská federace má rozlohu 17,1 milionu kilometrů čtverečních, druhá Kanada necelých deset milionů kilometrů čtverečních.
Rusko, které se podle žebříčku Global Firepower může stále chlubit druhou nejsilnější armádou světa, ale nedokáže výrazněji na východní frontě postoupit do ukrajinského vnitrozemí.
Smutný milník ruského dělostřelectva. Už přišlo o 25 tisíc děl, březen byl zatím úplně nejhorší
Americký vojenský zpravodaj a bloger David Axe shrnul v magazínu Newsweek hlavní důvody, proč se Rusku nedaří dobýt celou Ukrajinu. Podle něj i přes vytrvalé snahy ruské armády prolomit východní frontu a získat větší území k tomu nemá dost sil.
Moskva se o to pokouší právě v době, kdy se začíná znovu sbližovat s administrativou Donalda Trumpa. Jejím cílem je získat lepší vyjednávací pozici pro případná jednání o příměří nebo míru.
Axe tvrdí, že současná ruská armáda je pouhým stínem toho, čím ruské jednotky disponovaly v únoru 2022. Chybí jí především moderní mechanizované jednotky, které jsou základem pro vítězství v zemi, která je rozlohou větší než Francie.
Rusové musí spoléhat často na muzejní exponáty vojenské techniky z dávných dob studené války, v některých případech pro zásobování používají i koně a osly. „To není vojenská síla, jež je připravena na vítězství,“ míní americký novinář.
Ruské armádě chybí nejen tanky a obrněná vozidla, ale také nákladní automobily, dodávky, terénní auta. K plnému ovládnutí Luhanské a Doněcké oblasti musí ruští vojáci stále urazit desítky kilometrů.
„Ruské pluky a brigády tanků, pásových bojových vozidel, mobilních houfnic a spousty a spousty zásobovacích vozů už prostě neexistují,“ tvrdí Američan.
Jeho názor podporuje i důstojník nizozemské armády Randy Noorman, který učí na prestižní americké vojenské škole West Point.
Generace sovětských a později ruských vojenských plánovačů se totiž mohly spolehnout na obrovské množství nejen lidské síly, ale také vojenské techniky, která měla po prvotním průlomu v druhém sledu rychle obsadit území nepřítele.
Rychlý postup nyní komplikuje řada dalších faktorů. Ukrajinci mají stále dostatek děl a min, které rozmístili podél frontové linie. Průběh bojů navíc výrazně proměnilo masivní nasazení útočných dronů.
Ty brání například tomu, aby tanky mohly ve větším počtu provést koordinovaný útok, protože budou částečně zničeny ještě předtím, než se na frontové pozice vůbec dostanou. Tuto komplikaci připouští i část ruských vojenských blogerů.
Rusové už přišli podle analytiků zpravodajského týmu Oryx o více než dvacet tisíc kusů těžké techniky. Ukrajina dokázala doplnit zásoby a začala produkovat ve větší míře drony i vlastní munici, takže její situace je lepší, než byla na začátku roku 2024.
Analytici prestižního obranného think-tanku Royal United Services Institute v Londýně Jack Watling a Nick Reynolds tvrdí, že už v minulém roce chtěl Kreml zahájit další útočné operace, které povedou k větším územním ziskům. To se ale nepodařilo.