Staveniště jaderné elektrárny Akkuyu
Rosatom Digital Press Office/АО «Аккую Нуклеар»
Ruské jádro v Turecku
Místo tvrdé měny plyn. Turci zaplatí jadernou elektrárnu sami, Rusové pak pošlou energie
Moskva a Ankara jednají o možnosti, že si dostavbu první turecké jaderné elektrárny na pobřeží Středozemního moře zaplatí samo Turecko. Vyhne se tím převodům peněz, které jsou zatíženy sankcemi. Jako kompenzaci dostane od Ruska zemní plyn.
redaktor
Megaprojekt první jaderné elektrárny na území Turecka se už táhne celé roky. O projektu jaderné elektrárny Akkuyu, která disponuje čtyřmi reaktory, se Turecko s Ruskem dohodlo už v roce 2010. Výstavba pod patronátem Rosatomu začala o osm let později.
Termín dokončení se ale stále posouvá. První blok měl být hotov letos, ale bude spuštěn nejdříve v roce 2026. Některé díly musí Rusko poptávat v Číně. Elektrárna, která má po dokončení pokrývat deset procent spotřeby země, má stát zhruba 20 miliard dolarů (484 miliard korun).
Ruská ekonomika bude mít velké problémy i po skončení války
Právě platby Turecka ruské státní společnosti Rosatom jsou nyní předmětem jednání mezi Ankarou a Moskvou. Západní sankce by totiž mohly dopadnout na finanční transakce mezi oběma státy. Američané tvrdí, že budou postihovat veškeré finanční toky, které pomáhají Kremlu financovat válku na Ukrajině.
Rusko nyní podle agentury Bloomberg navrhuje, že Turecko převezme přímo část nákladů za výstavbu jaderného zdroje a následně dostane kompenzaci ve formě zemního plynu, který ve velkém od Ruska nakupuje. Měsíčně se tyto platby pohybují mezi 300 miliony až 800 miliony eur (7,5 až 20 miliard korun) v závislosti na spotřebě. Jedná se tak o další kreativní způsob, jak Rusko obchází západní ekonomické embargo.
Turecko je naopak členem NATO, které jako celek podporuje Ukrajinu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nicméně od začátku konfliktu balancuje mezi Západem a Ruskem, aby mohl vystupovat jako zprostředkovatel případných mírových jednání. Snaží se také využívat výhod spolupráce se Spojenými státy i s Ruskem.
Spojené státy v minulém roce zmrazily dvě miliardy dolarů, které chtělo Rusko přes americké banky převést do Turecka. Jako krytí k transakci použilo projekt jaderné elektrárny Akkuyu, upozornil americký deník Wall Street Journal (WSJ).
Celkově měly americké banky JPMorgan Chase a Citigroup zprostředkovat platby přesahující pět miliard dolarů. Cílem Kremlu bylo vytvoření dolarové rezervy přímo v Turecku. V minulém roce ale prošetřování celého případu prezident Joe Biden pozastavil, protože se obával zhoršení vztahů mezi Tureckem a Spojenými státy.
Washington potřebuje Ankaru jako spojence na Blízkém východě nejen jako bojovníka proti terorismu, ale i jako případného zprostředkovatele jednání s Moskvou.