Hrot24.cz
Rusko bude nadále dodávat uran všem zemím kromě USA, uvedl Rosatom

www.shutterstock.com

Rusko bude nadále dodávat uran všem zemím kromě USA, uvedl Rosatom

Ruská státní jaderná korporace Rosatom oznámila, že bude pokračovat v dodávkách uranu všem zahraničním zákazníkům s výjimkou Spojených států. Tento krok následuje po dočasném omezení vývozu obohaceného uranu do USA, které Moskva zavedla v reakci na dřívější zákaz Washingtonu týkající se dovozu ruského uranu. Rusko je šestým největším producentem uranu na světě a disponuje přibližně 44 procenty celosvětových kapacit na obohacování uranu.

„Dodávky ruského uranu do ostatních zemí (kromě USA) budou pokračovat bez přerušení, a to na základě stávajících smluv a v souladu s národními zákony,“ citovala agentura TASS prohlášení Rosatomu. Omezení vývozu uranu do USA bylo zavedeno na základě pokynů ruského prezidenta Vladimira Putina a rozhodnutí ruské vlády jako symetrická reakce na zákaz dovozu ruského uranu do USA.

Americký prezident Joe Biden v polovině května podepsal zákon zakazující dovoz obohaceného uranu z Ruska, které dosud patřilo mezi významné dodavatele paliva pro americké jaderné elektrárny. Washington se tímto krokem snaží snížit ekonomickou závislost na Rusku v kontextu ruské agrese proti Ukrajině. Podle Bílého domu tento zákaz zároveň podpoří rozvoj amerického jaderného sektoru.

Rusko je nejvýznamnějším světovým výrobcem obohaceného uranu a dodávky z této země tvořily donedávna přibližně 24 procent jaderného paliva pro americké elektrárny. Právě proto byl zákaz dovozu ruského uranu schválen až s větším odstupem oproti zákazu ropy a plynu, které Kongres zakázal krátce po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022.

„Je až neuvěřitelné, že to trvalo tak dlouho,“ uvedl Scott Melbye, viceprezident těžařské společnosti Uranium Energy a zároveň předseda sdružení amerických producentů uranu Uranium Producers of America, pro deník The Washington Post. „Ale jsme rádi, že jsme se konečně dostali k tomuto kroku,“ dodal.

Zákaz dovozu ruského jaderného paliva do USA vstoupí v platnost po 90 dnech. Americká vláda však může vyhlásit výjimky v případě, že by bez ruských dodávek hrozilo uzavření reaktorů. Součástí zákona je také přidělení finanční podpory ve výši 2,7 miliardy dolarů (přes 60 miliard Kč), které byly dříve uvolněny Kongresem na podporu amerických firem zabývajících se zpracováním uranu.

„Tento zákon obnovuje vůdčí postavení Ameriky v oblasti jaderné energetiky. Podpoří nové kapacity na obohacování uranu v USA a vyšle jasný signál průmyslu, že jsme odhodláni dlouhodobě rozvíjet náš jaderný sektor,“ uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Tento krok má také posílit energetickou a ekonomickou bezpečnost USA snížením závislosti na ruských dodávkách energií.

Podle deníku The Washington Post byl vývoz uranu jedním z posledních významných zdrojů příjmů, které Rusko z USA mělo. Americké společnosti ročně platily Rosatomu za jaderné palivo přibližně miliardu dolarů.

Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov na schválení zákazu reagoval prohlášením, že tento krok způsobí otřesy v mezinárodních ekonomických vztazích, ale kýžený výsledek nepřinese. Podle Antonova je ruská ekonomika připravena na jakékoli výzvy a problémy.

Oznámení o omezení vývozu ruského uranu do USA mělo okamžitý dopad na trhy. Akcie těžařských společností, jako jsou Cameco a NexGen Energy, zaznamenaly nárůst, což odráží očekávání vyšších cen uranu a zvýšenou poptávku po alternativních dodávkách. Tento vývoj podtrhuje rostoucí význam diverzifikace zdrojů jaderného paliva v globálním měřítku.