Zelené plány Joea Bidena jsou po nástupu Donalda Trumpa do Oválné pracovny v troskách, ilustrační foto

Zelené plány Joea Bidena jsou po nástupu Donalda Trumpa do Oválné pracovny v troskách, ilustrační foto

Shutterstock.com

Energetika v USA

Trump pohřbil Bidenův zelený plán. Zastavil financování projektů za biliony

Bidenova administrativa rozjela největší zelené investice do ekonomiky v amerických dějinách. Trump nyní plán za skoro osm bilionů korun zastavil.

František Novák

Exekutivní uragán nového republikánského prezidenta Donalda Trumpa rozmetal také ambiciózní zelený plán jeho předchůdce. Dekret čerstvě inaugurované hlavy státu pozastavuje veškeré výplaty a granty na projekty, které měly za úkol dekarbonizovat americkou energetiku. Ohroženo je celkově více než 300 miliard dolarů, stěžují si investoři, kteří se na nových aktivitách podílejí.

Během úřadování Joea Bidena už byla schválena od ministerstva energetiky podpora ve výši 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) na nové projekty – kromě obnovitelných zdrojů se jednalo také o rozvoj jádra – a dalších 280 miliard dolarů (6,8 bilionu korun) čekalo na podporu jiných půjček pro energetickou infrastrukturu.

„Všechny agentury okamžitě pozastaví vyplácení přidělených finančních prostředků,“ napsal Trump v jednom z mnoha exekutivních příkazů. Peníze pro energetické firmy, které nebyly vyplaceny, těžko během Trumpova úřadování ještě uvidí, přiznal analytik společnosti Bloomberg Intelligence Rob Barnett.

Nejedná se ale o překvapení, protože Trump před svým zvolením kritizoval Bidenův „Green New Deal“ a slíbil, že dále zvýší produkci fosilních paliv, která už v minulých letech dosáhla rekordních úrovní. Pro sektor obnovitelných zdrojů a dalších bezuhlíkových technologií se i přesto jedná o drsnou šokovou terapii.

Znamená to také zhoršení financování americké produkce elektromobilů, baterií a bateriových úložišť, připomenula Shweta Natarajanová ze soukromého fondu Mobility Impact Partners se sídlem v New Yorku. Pozastavení federální finanční podpory může podle ní ohrozit i stávající výrobní projekty.

Trump už slíbil, že se v Americe nepostaví žádná další větrná turbína – na pevnině ani na moři – a také zatrhne vyplácení „nespravedlivých dotací“ na auta s dobíjecím kabelem. Od jeho inaugurace klesají akcie nejen společností, které stavějí větrné parky, jako je dánský Ørsted, ale i Muskovy Tesly a dalších výrobců elektromobilů.

Někteří zahraniční investoři se už ze Spojených států stahují. Italský výrobce kabelů Prysmian Group uvedl, že ruší záměr postavit továrnu v Somersetu ve státě Massachusetts, jež měla dodávat kabely pro offshore větrné elektrárny. Už v listopadu německý energetický gigant RWE pozastavil plány na stavbu větných turbín v Americe.

Ohroženo je až 25 gigawattů celkového instalovaného výkonu větrných parků, které měly v příštích letech vzniknout, upozornila norská poradenská společnost Rystad Energy. Elias Hinckley z americké právní firmy Baker Botts varoval, že pro investory je nejdůležitější stabilita v dané zemi. Pokud chybí, už se nemusejí nikdy vrátit.