Obnovitelné zdroje
Němečtí solárníci krachují. Němci přestávají mít zájem o nové instalace fotovoltaiky
Solární sektor u našich západních sousedů se dostal do potíží. Po krátkodobém boomu dochází k propadu zájmu o nové instalace fotovoltaiky. Řada firem, které instalují střešní panely, zkrachovala.
redaktor
V největší evropské ekonomice a také na největším unijním trhu s fotovoltaikou dochází k vlně konsolidace. Kolaps poptávky po nových solárních instalacích způsobil krach řady firem, které dovážejí, distribuují a instalují sluneční panely na střechy domů. Větší hráči na trhu musejí změnit dosavadní obchodní strategii.
Firmy, které fotovoltaiku instalují, se dostaly pod finanční tlak také kvůli laciným panelům, které se vyrábějí v Číně. Řada investorů už v solárním sektoru nevidí „zlatý důl“, jako tomu bylo v minulých letech. Zástupci evropských solárníků navíc varují, že mohou být narušeny ambiciózní plány na každoroční nárůst instalovaného výkonu zdrojů, jež využívají sílu slunečního záření.
Zástupce ředitele lobbistické skupiny SolarPower Europe Dries Acke současnou situaci na německém trhu popisuje jako nepříznivý trend. „Do určité míry se jedná o konsolidaci po několika výjimečných letech. K zelené transformaci energetiky ale nemůže dojít, pokud budeme v červených číslech,“ varoval.
Poptávka po nové fotovoltaice prudce vzrostla v roce 2022, kdy v důsledku ruské invaze na Ukrajinu došlo ke skokovému nárůstu cen elektřiny a řada domácností i firem chtěla využívat vlastní solární zdroje. Zejména firmy, které panely dovážejí a instalují, nebyly schopné pokrýt nárůst poptávky, musely najímat a školit nové techniky. Jen za rok 2023 Německo přidalo 15 gigawattů nového instalovaného výkonu ve fotovoltaice. O rok dříve to bylo 7,4 gigawattu.
Firmy v sektoru očekávaly, že tempo růstu bude každý rok přesahovat deset procent. Stal se ale opak, v roce 2024 se trh se solárními panely zmenšil. „Je na něm více hráčů a každý soupeří o menší podíl na trhu,“ varovala Dina Darshiniová z poradenské firmy LCP Delta.
Prudký propad zájmu o nové solární panely ohrožuje cíl německé vlády přidat každý rok až do roku 2030 alespoň 19 gigawattů instalovaného výkonu solárních zdrojů. Loni největší unijní země přidala 16 gigawattů. Pokles touhy po nových slunečních zdrojích registruje také Belgie a Nizozemsko.
Levné solární panely z Číny znamenají rovněž komplikace pro evropské výrobce fotovoltaiky. Před pár měsíci švýcarský výrobce Meyer Burger oznámil, že propustí pětinu svých zaměstnanců. Snižují se i dotace evropských vlád na výstavbu nových solárních elektráren.
Firmám se přestává vyplácet montovat nové panely na střechy domů. Marže se v celém sektoru byznysu se slunečním svitem stále snižují. Zástupci solárních společností se obávají, že v případě pokračující vlny bankrotů začnou velcí investoři zpochybňovat celou strategii obnovitelných zdrojů.